|
Łazienka
Jeżeli kocioł grzewczy ma pracować na rzecz centralnego ogrzewania i ogrzewać wodę użytkową, jednym z dobrych miejsc na jego umieszczenie jest łazienka. Jej podstawową zaletą jest niewielka odległość kotła od punktów poboru wody. Oznacza to, że po odkręceniu kranu, od razu popłynie z niego ciepła woda. Efekt ten będzie jeszcze lepszy, jeżeli zakupiony przez nas kocioł będzie wyposażony w rozwiązania, takie jak system Aquatronic stosowany w kotłach City firmy De Dietrich. Instalowanie kotła grzewczego w łazience wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim urządzenie nie może zajmować dużo miejsca.
Dlatego też w tym pomieszczeniu instaluje się zazwyczaj kotły wiszące ze zintegrowanym zasobnikiem lub kotły dwufunkcyjne, które nie magazynują ciepłej wody ale podgrzewają ją na bieżąco, w momencie jej pobierania. Jeżeli zdecydujemy się na umieszczenie kotła w łazience, pamiętajmy też, żeby kupić kocioł z zamkniętą komorą spalania, taki jak WHE 2.24 FF firmy De Dietrich. Nie pobiera on powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje. Jest to bardzo istotne, ponieważ w innym przypadku konieczne byłoby wykonanie bezpośredniego nawiewu powietrza z zewnątrz. Taki nawiew wiąże się z wychłodzeniem pomieszczenia, a trudno wyobrazić sobie pomieszczenie, w którym chłód jest bardziej uciążliwy niż w łazience.
Kuchnia
W kuchni możemy już zazwyczaj zdecydować się na kocioł z dużym zasobnikiem (stojącym, wiszącym lub zintegrowanym z kotłem), który zapewni odpowiednią ilość ciepłej wody nawet przy większej liczbie domowników. Jeżeli nasza kuchnia nie jest jednak zbyt duża, najlepiej zakupić kocioł wiszący, o rozmiarach pozwalających na umieszczenie go w ciągu szafek kuchennych. Możemy go wtedy osłonić elementem nawiązującym do stylu kuchennych mebli, ale obecnie produkowane kotły są na tyle estetyczne, że dobrze wkomponują się w większość wnętrz. Montując kocioł między kuchennymi szafkami, pamiętajmy, że większość urządzeń wymaga pozostawienia wokół kotła tzw. przestrzeni serwisowej.
|