|
Na ekspozycji prezentowanej do 30 września zobaczymy m.in. prace artystów japońskich, amerykańskich, norweskich oraz liczne w kolekcji muzeum grafiki włoskie, które miłośnicy sztuki mogli zobaczyć podczas zeszłorocznej wystawy „Współczesna grafika włoska”.
Grafiki eksponowane w Muzeum Śląskim pozyskiwane były od początków jego działalności, poszerzając zbiór sztuki polskiej o twórczość artystów europejskich i pozaeuropejskich. Na wystawie zobaczymy grafiki współczesne, różnorodne pod względem użytych technik i preferowanej estetyki. Wśród 51 dzieł światowych artystów znajdziemy m.in. prace grafików amerykańskich (Roy Ahlgren, Liliana Porter), czeskich (Jiri Anderle, Maria Blabolilova, Alena Kucerova), norweskich (Brian Albers, Herman Hebler), niemieckich (Reiner Schwarz, Rolf Münzer), dużą grupę dzieł artystów japońskich oraz najliczniej reprezentowany zbiór grafik włoskich, pochodzących zarówno z wcześniejszych edycji Triennale, jak również z daru przekazanego Muzeum przez miasto Cremona w 2010 r.
Historia Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki sięga roku 1960, kiedy z inicjatywy nieżyjącego już profesora Witolda Skulicza powstało początkowo Ogólnopolskie, a następnie Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie. Na krakowskim Triennale można było oglądać wielkie dzieła pop-artu, op-artu, minimalizmu, konceptualizmu, a wraz z nadejściem epoki cyfrowej i ataku nowych mediów pośród prezentowanych prac znalazły się wydruki cyfrowe i prace interaktywne. Promowanie grafiki jest najistotniejszym zadaniem, jakie stawia przed sobą Stowarzyszenie, zaś Triennale stało się wielkim świętem graficznym, które raz na trzy lata ogarnia niemal całą Polskę. Katowice stały się poniekąd miejscem uprzywilejowanym tego święta, gdyż to właśnie tutaj powstała filia krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (obecnie samodzielna uczelnia), specjalizująca się w grafice zarówno artystycznej jak i użytkowej.
|