|
Co więc powinni robić pacjenci żeby schudnąć?
W okresie leczenia pacjenci z balonem żołądkowym (którym udało się schudnąć ponad 50 kilogramów) ograniczyli w diecie węglowodany, szczególnie cukier, lody, ciastka, kremy, ziemniaki, makarony, oraz wyeliminowali wszelki alkohol, pozostawiając w małych ilościach jedynie czerwone wino. Jednym z głównych zaleceń, jakich pacjenci powinni przestrzegać jest powolne spożywanie posiłków i jedzenie ostatniego nie później niż o godzinie 19.00. Najważniejszą i najskuteczniejszą zasadą w przypadku przeprowadzanych terapii jest zasada, aby ograniczenia żywieniowe wdrażać zgodnie z indywidualnymi potrzebami organizmu i w sposób rozsądny – a nie wszystkie jednocześnie. Pacjenci podczas terapii metodą balonu żołądkowego mając już ograniczenia co do ilości spożywanego jedzenia mogą w łatwiejszy sposób zmienić niedobre przyzwyczajenia i zastąpić niekorzystne pokarmy innymi. Generalnie bowiem, zamiast po prostu eliminować kolejne artykuły z diety, należy kierować się zasadą zastępowania produktów o wysokim indeksie glikemicznym tymi o niższym wskaźniku.
Dla osiągnięcia najlepszego efektu terapii istotne jest również, aby pacjent starał się zwiększyć aktywność fizyczną. Wyniki leczenia wykazują, iż optymalne rezultaty w odchudzaniu osiągają pacjenci regularnie podejmujący lekki i jednocześnie „przyjemny” dla nich wysiłek fizyczny. Pacjenci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki terapii starali się jak mogli włączyć do swych codziennych obowiązków aktywność fizyczną. Z reguły, na początku przy dużej nadwadze jest to trudne. Pacjenci próbują spacerować, wykonują proste ćwiczenia, dopiero po jakimś czasie decydują się na jogging, pływanie (2 - 3 razy w tygodniu), aquaerobik, gimnastykę, jazdę na rowerze, itp. Po kilku miesiącach kuracji oprócz zmniejszenia wagi ciała, ich kondycja fizyczna i samopoczucie poprawia się, co dodatkowo stanowi o ich rosnącym zaangażowaniu w poprawę zdrowia i zmianę swoich przyzwyczajeń żywieniowych.
Czy godziny spożywania posiłków są rzeczywiście tak istotne?
Doświadczenie mówi nam również, że pacjenci, którzy starają się spożywać posiłki przygotowywane w domu i o tej samej porze, oraz spożywają ostatni posiłek około godziny 18.00, chudną najlepiej. Bardzo korzystne jest jednocześnie jedzenie dań duszonych, gotowanych lub gotowanych na parze. Ważne jest oduczenie się podjadania pomiędzy posiłkami, unikanie słodyczy, dań gotowych do spożycia, a także słonych przekąsek, takich jak chipsy i orzeszki, bo to właśnie one w głównej mierze u większości osób doprowadziły do odkładania się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.
Warzywa? Owoce?
Istotnie, najlepiej chudnący pacjenci wzbogacali swoje posiłki o surowe warzywa i owoce. Bardzo dobre wyniki terapii (utrata wagi powyżej 40 kilogramów) osiągają właśnie ci, którzy warzywa i owoce spożywają co najmniej kilka razy w tygodniu i ci, dla których jest to podstawa codziennych posiłków (utrata wagi powyżej 50 kilogramów). Zgodnie z zaleceniami lekarzy warzywa i owoce powinny stać się najczęściej spożywanymi przez pacjentów produktami żywnościowymi.
A liczenie kalorii?
Pacjenci, którzy stracili najwięcej kilogramów, dzięki terapii uczą się zwracać uwagę na kaloryczność posiłków. Wyrabiają również w sobie nawyk sprawdzania, czy dany produkt nie zawiera zbyt dużej ilości cukru.
|