|
Z kolei wykonanie NAPRAWDĘ DOBREGO i poruszającego zdjęcia, które będzie miłą pamiątką, to już – nie oszukujmy się - wyzwanie. Przedstawiamy kilka rad, które pomogą Wam je podjąć – szczególnie, że zbliżają się wakacje.
Pamiętaj! zwróć uwagę, skąd pochodzi główne źródło światła, zlokalizuj je i użyj do swoich potrzeb. To ono tworzy obraz, decyduje o świetle i cieniu na zdjęciu. Spraw, by było Twoim sprzymierzeńcem. Przykładowo: jeżeli fotografujesz we wnętrzu, poproś modela, by podszedł do okna bądź lampki. Z kolei przy świetle słonecznym ustaw się tak, aby na twarzy nie było zbyt ‘dramatycznych’ cieni. Zdecydowanie model będzie wtedy wyglądał na bardziej „wyspanego”.
Lampa błyskowa nie zawsze daje korzystne oświetlenie. Jeśli nie trzeba - nie używaj jej jako głównego źródła światła, a raczej jako światło dopełniające, np. przy fotografowaniu pod światło w pełnym słońcu. Jeśli jest taka potrzeba, używaj wyższej czułości, zmieniając wartość ISO w ustawieniach aparatu. Zasadą jest używanie możliwie najniższego ISO (np. 100 lub 200), dzięki czemu mamy małe „ziarno” i lepszy kontrast. Natomiast w trudniejszych warunkach oświetleniowych używaj wyższych ustawień. Wyższe czułości ISO pozwalają także lepiej zamrozić ruch. Jeśli fotografujesz szybko poruszające się obiekty, np. dzieci lub psa w ogrodzie, ta funkcja pomoże zrobić nieporuszone zdjęcia.
Jeśli korzystasz z aparatu z wbudowanymi programami tematycznymi, przeczytaj w instrukcji do czego służą i kiedy najlepiej ich używać, a następnie korzystaj z nich!!! Wielu specjalistów od fotografii, optyki i fizyki pracowało nad tym, aby były one funkcjonalne i użyteczne. Rezultaty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. Ale nie bój się też eksperymentować - aparatem cyfrowym możesz zrobić bezkarnie więcej prób, złamać zasady, zrobić pod światło, ostrą sylwetkę lub śledząc obiekt - poruszyć aparatem.Zobacz co się stanie!
Zastanów się, co i po co fotografujesz? Wyeliminuj zbędne elementy z kadru, jeśli np. robisz portret, możesz podejść bliżej, bo interesuje Cię twarz, a nie to, co jest w tle. Dobierz odpowiednio obiektyw lub ogniskową - lepiej podejść niż użyć zoomu, nie tracisz wtedy jasności obiektywu.
Jeśli fotografujesz krajobraz lub zdjęcie nocne, podeprzyj się - wykorzystaj murek, rower, kosz i postaw aparat na czymś w trakcie ekspozycji. To pozwoli ci otrzymać ostrzejsze i bardziej kontrastowe zdjęcia.
Wykonując zdjęcia grupowe, dobrze jest ustawić modeli w jednej płaszczyźnie. Jeżeli modele ustawiają się w dwa lub trzy rzędy, pamiętaj, aby nie byli zbytnio od siebie oddaleni i ustaw ostrość na osobę w środku - pozwoli to uzyskać odpowiednią głębię ostrości. Poproś modeli o przyjęcie naturalnej pozy, najlepiej pozwól im chwilę swobodnie porozmawiać. Dla lepszego efektu, kilka osób może stanąć bokiem, kierując tylko twarz w stronę obiektywu. Kadruj ciasno! To ważne zwłaszcza przy dużych grupach, gdyż postacie będą na zdjęciu niewielkie. I pamiętaj: SMILE!
Jeśli korzystasz z najnowszych aparatów Nikon ONE, zobacz, co kryją w sobie innowacyjne funkcje. Opcja „ruchome zdjęcie” pozwoli ci podczas jednego wciśnięcia spustu zapisać jednocześnie fragment filmu i zdjęcie. Aparat sam podłoży muzykę i odtworzy mini klip w zwolnionym tempie! Super efekt, bez zbędnej fachowej wiedzy! Uchwyć teraz ciekawe ruchome momenty i podziwiaj efekty.
Portret jest chyba najczęściej fotografowanym motywem. Pamiętajmy o tym, żeby stworzyć najpierw miłą atmosferę. Nie każmy stać na baczność i uśmiechać się, bo wyjdzie to sztucznie. Naturalne pozy i krótkie proste czynności pomogą nam w uchwyceniu prawdziwego piękna. Nie bójmy się eksperymentować, zmieniajmy kadr, kompozycję, odległość. Zbliżmy się i sfotografujmy fakturę skóry, kolor źrenicy lub słońce we włosach.
Wakacje to czas odpoczynku i chwile spędzone z ważnymi dla nas ludźmi. Nie zapominajmy cieszyć się nimi - nie przesadzajmy z fotografowaniem i chowaniem się za aparat. Pamiątki są ważne i potrzebne, ale prawdziwych relacji nie zastąpi nic.
Michał Korta
Ekspert Akademii Nikona dla Lirene
autor: / źódło: / opracowanie:
Lirene
|