|
Czy wiesz, że…
Resweratrol, który występuje m.in. w czerwonym winie produkowanym z winogron ma korzystny wpływ na nasz organizm, o czym świadczy tzw. francuski paradoks. Już od dawna naukowców zastanawiał fakt, dlaczego mieszkańcy Francji, którzy stylem życia niewiele odbiegają od innych mieszkańców Europy czy Ameryki, rzadziej chorują i umierają z powodu choroby niedokrwiennej serca. Wśród mieszkańców południowo – zachodniej Francji, gdzie lokalna kuchnia hołduje zasadzie: dużo i tłusto oraz dominuje brak aktywności fizycznej, choroby serca powinny „zbierać żniwa”. Pomimo to wskaźnik zachorowań w tej części Francji należy do najniższych na świecie. Statystyki dowodzą, że Francuzi żyją o 2.5 roku dłużej niż Amerykanie i o wiele rzadziej zapadają na choroby serca i układu krążenia.
W 1992 roku na łamach pisma „Lancet” Serge Ranaud przedstawił kilkunastoletnie wyniki badań na ponad 30 tysiącach Francuzów. Z obserwacji wynikało, że u osób pijących od 2 do 5 kieliszków wina dziennie, prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób serca i układu krążenia zmniejsza się aż o 30%. Francuzi piją czerwone wino regularnie, głównie do posiłku spożywanego bez pośpiechu. Nie ma też zwyczaju tzw. podjadania między posiłkami.
Dokładne badania wykazały, że za dobroczynne cechy wina odpowiadają przede wszystkim flawonoidy, czyli związki polifenolowe, wśród których jedną z najważniejszych ról pełni właśnie resweratrol.
Resweratrol jest naturalnym polifelolem pochodzenia roślinnego, produkowanym przez wiele gatunków roślin. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, wpływając na prawidłową aktywację płytek krwi i utrzymanie korzystnego poziomu tlenku azotu. Resweratrol korzystnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi, pomaga utrzymać prawidłowe światło naczyń krwionośnych i wspomaga przepływ krwi. Resweratrol ze względu na silne właściwości przeciwutleniające wspomaga procesy neutralizacji wolnych rodników.
Według najnowszego badania opublikowanego w Nutrition, Metabolizm & Cardiovascular Diseases, codzienne przyjmowanie suplementów diety z resweratrolem, może poprawić funkcjonowanie naczyń krwionośnych i stan układu krążenia.
Literatura:
1. Artykuł Prof. dr hab. n. med. Walentyna Mazurek „Proste zmiany nawyków życiowych wpływające na poprawę stanu zdrowia”
2. Centrum Badania Opinii Społecznej – Komunikat z badań BS/23/2003 O aktywności fizycznej
3. The Lancet – Serge Renaud: from French paradox to Cretan miracle.
4. Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases: “Acute resveratrol supplementation improves flow-mediated dilatation in overweight/obese individuals with mildly elevated blood pressure”
|