|
Spanie w soczewkach starego typu (hydrożelowych) zarówno w nocy, jak i – dłużej – w ciągu dnia prowadzi do niedotlenienia rogówki i możliwości poważnych powikłań. Krótkotrwała drzemka może spowodować podrażnienie i przemijające uczucie suchości, któremu możemy przeciwdziałać stosując nie zawierające konserwantów nawilżające krople do oczu (np. AQuify). Obecnie dzięki innowacyjnym materiałom i zaawansowanej technologii, pojawiły się soczewki zapewniające użytkownikom możliwość swobodnego regulowania czasu ich noszenia w ciągu doby. Są to soczewki potocznie zwane „oddychającymi”. Należą do nich np. AirOptix, które można nosić w trybie elastycznym (możliwość okazjonalnego spania w soczewkach) czy AirOptix Night&Day do trybu ciągłego, tzn. do 30 dni i nocy bez konieczności ich zdejmowania.
Czas żywotności soczewek kontaktowych jest związany z ich trwałością, a także ze zjawiskiem gromadzenia na ich powierzchni osadów białkowych, które stanowią dobre miejsce kolonizacji bakterii i rozwoju infekcji. Dlatego też niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja soczewek oraz ocena specjalisty, czy nie należy wymiany dokonać wcześniej. Czas użytkowania rozpoczyna się w momencie otwarcia sterylnego opakowania.
Najpopularniejsze są soczewki miesięczne, noszone w trybie dziennym lub elastycznym (np. AirOptix) albo też ciągłym (np. AirOptix Night&Day). Jednym najbezpieczniejszych najzdrowszych i najbezpieczniejszych rozwiązań są soczewki jednodniowe, czyli jednorazowego użytku (np. Focus Dailies All Day Comfort). Każdego dnia pacjent zakłada nową sterylną parę soczewek, które po zdjęciu z oka wyrzuca. Ponadto nie wymagają one stosowania chemicznych środków dezynfekujących i codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na krótki okres użytkowania oraz ograniczenie ekspozycji na osady białkowe pochodzące z łez i alergeny unoszące się w powietrzu mogą być stosowane u pacjentów cierpiących na sezonowe alergiczne zapalenie spojówek.
|