prawdziwy koneser wykwintnych trunków, a nie zwykły miłośnik piwa – podaruj mu książkę „Whisky. Leksykon smakosza”.
Słowo whisky pochodzi z języka gaelickiego, w którym uisge beatha znaczyło „woda życia”. Niepowtarzalny smak szkockiej whisky słodowej zyskuje zwolenników od średniowiecza aż do dziś, a jego analiza i porównanie różnych gatunków stanowi wyzwanie dla koneserów.
„Whisky. Leksykon smakosza” autorstwa Davida Wisharta to pierwsza na rynku książka opisująca whisky słodową w tak praktyczny sposób. Wyszczególnia jej 12 aspektów smaku i zapachu: treść, słodkość, aspekt dymny, medyczny, tytoniowy, miodowy, korzenny, winny, orzechowy, słodowy, owocowy i kwiatowy. Odnoszą się one do ponad 400 określeń opisujących whisky, zaczerpniętych z około 1000 opublikowanych uwag z degustacji.
Książkę można potraktować jak katalog trunków przeznaczony dla wszystkich, którzy chcieliby kupić dobrą whisky i dowiedzieć się więcej o tym jedynym w swoim rodzaju alkoholu, ale także dla koneserów szukających konkretnych doznań smakowych. Obszerny wstęp przedstawia historię i tradycję produkcji whisky od średniowiecza aż po dzień dzisiejszy. Może ona także stanowić swoistego rodzaju przewodnik turystyczny – w niezwykle ciekawy sposób opisano w niej szkockie gorzelnie. Podano informacje o lokalnych atrakcjach dla zwiedzających, imprezach organizowanych przez gorzelnie i o bazie noclegowej. To wyjątkowa propozycja dla wszystkich tych, którzy są entuzjastami rozkoszy niesionych przez „wodę życia”.
David Wishart
Whisky – leksykon smakosza