|
To soczyste, dobrze przyprawione mięso: baranina, cielęcina lub drób, skrawane z pionowego rożna, podawane w chlebie pita lub bułce, z surówką warzywną oraz różnymi sosami – łagodnymi lub ostrymi.
Czym jednak byłby kebab bez charakterystycznej nuty przyprawowej?
Kebab to przede wszystkim charakterystyczne korzenne przyprawy, które nadają mięsu wyjątkowy słodko-korzenny smak i intensywny aromat. Tak przyprawione mięso można uzyskać, używając najnowszej mieszanki przyprawowej KAMIS – Przyprawa Kuchni Arabskiej KEBAB SHOARMA. Przyprawa Kuchni Arabskiej KEBAB SHOARMA to oryginalna kompozycja aromatycznych ziół i przypraw, dzięki którym można łatwo uzyskać specyficzną nutę smakową najbardziej znanych dań kuchni arabskiej – kebabu i shoarmy. Swój unikalny aromat i smak, mieszanka zawdzięcza przyprawom, które stanowią kwintesencję arabskiej kuchni, te przyprawy to: kmin rzymski, cynamon, goździki, imbir, kminek, gałka muszkatołowa, kardamon, kurkuma. Za słodko-pikantną nutę mieszanki odpowiadają: papryka słodka, chili, czosnek i pieprz czarny. Kolendra, gorczyca i koper włoski równoważą smak tej bogatej mieszanki przyprawowej. Przyprawa Kuchni Arabskiej KEBAB SHOARMA jest polecana oczywiście do przyprawiania mięsa, ale również można ją dodać do ugotowanego ryżu lub wymieszać z jogurtem naturalnym – otrzymamy wówczas idealne dodatki do kebabu.
Kuchnia arabska
Kuchnia arabska jest jedną z najpopularniejszych na świecie. Znana przede wszystkim z grillowanego, pikantnego mięsa, aromatycznych, korzennych przypraw, mocnej, słodkiej kawy, wody różanej i zanurzonych w syropie słodkości. Ale dla Europejczyków kuchnia arabska to przede wszystkim turecki kebab i pyszna shoarma. W arabskim domu pachnie przyprawami. Przyprawy są bardzo ważne w tej kuchni i są cenione nie tylko za swoje walory smakowe, ale również zdrowotne. Każdy arabski kucharz wie, że kmin i kolendra poprawiają trawienie i łagodzą skutki obżarstwa. Kardamon likwiduje nieprzyjemny zapach mięsa, a papryka i pieprz znakomicie konserwują mięso.
Turecki kebab kontra grecki gyros
Jak głosi legenda, ruszt do kebabów wymyślił kucharz Iskander z miasta Bursa.Wędrowni wojownicy tureccy mieli w zwyczaju piec mięso nad ogniem na swoich mieczach. Pomysłowy kucharz miał zbudować pionowy ruszt, wypełnić go gorącym węglem, a w środek wbić miecz z nadzianym mięsem barana. Spływający tłuszcz sprawiał, że mięso było odpowiednio nasączone i nie przypalało się. Dzisiaj soczysty kebab podawany w chlebie pita z sosem i surówką ma wielbicieli niemal na całym świecie – zarówno w budkach na rogu ulicy, jak i na wytwornych salonach.
Kebab to już prawie nasze danie narodowe. Jego zaletą jest nie tylko prostota, szybkość przygotowania, ale również wyjątkowy smak mięsa dobrze przyprawionego, soczystego, aromatycznego. Kebab i gyros to zdecydowanie różne potrawy, chociaż przygotowuje się je w podobny sposób i z podobnych składników. Co je zatem wyróżnia? Otóż głównie przyprawy.
W smaku greckiego gyrosa dominuje wyraźny smak czosnku, papryki, oregano. Turecki kebab to orientalny smak kolendry, kminu rzymskiego oraz kardamonu. Dla uzupełnienie, shoarma to po prostu kebab podsmażony na patelni z różnymi warzywami takimi jak papryka, cebula czy pieczarki. Czasem jest on również zapieczony z żółtym serem. Potrawa podawana jest z ryżem lub chlebem pita oraz aromatycznymi sosami.
|