|
Ponad rok temu opublikował głęboko poruszający tom wierszy pt: „Miłość i śmierć”. Niedawno bulwersującą biografię wybitnego poety pt. „Skandalista Wojaczek”. Zaś w Ameryce wydał piękną baśń dla dzieci, „Szkoła Układania Wierszyków” I oto otrzymujemy wstrząsającą książkę o Kresach, ich legendzie, pięknie i miłości, ale też o wielkim dramacie i pamięci, która boli.
Spotykamy całą gamę obrazów i uczuć, od wielkiej fascynacji i zauroczenia po ból, cierpienie, udrękę i rozpacz. Ta bogata i cudowna kraina, w której w zgodzie żyły całe pokolenia Polaków, Litwinów, Żydów i Ukraińców, a także innych ludów, nagle stanęła w ogniu. I pogrążyła w śmierci setki tysięcy niewinnych istot. Srokowski ocala pamięć tamtych tragicznych dni. I oddaje hołd ofiarom.
Już w „Duchach dzieciństwa” i„Repatriantach”, poświęconych Kresom, krytycy i czytelnicy wysoko oceniali jego dorobek. Pisali :Powieść Srokowskiego jest bodajże jedynym w naszej literaturze tak doskonałym artystycznie obrazem wędrówki Polaków z jej dawnych wschodnich rubieży( Zenon Łukaszewicz). „Repatriantów” uważam za najpełniejsze i najważniejsze z dotychczas istniejących w piśmiennictwie polskim świadectw artystycznych...( Wacław Sadkowski).
Zbiór opowiadań „Nienawiść” to krok dalej. Najpoważniejszy i chyba najdalszy krok polskiej literatury w odkrywaniu bolesnej prawdy tamtych czasów. Nikt tak głęboko nie zajrzał do kresowej duszy jak Srokowski. Nikt tak nie obnażył mechanizmu zbrodni i zła jak on. „Nienawiść” opowiada o konflikcie sumienia i dramacie ludzkiej godności. O straszliwej samotności człowieka w obliczu tragedii i rozpaczy. Kardynał, Stefan Wyszyński, pisał: Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie.
|