|
Ten wstrząsający zbiór opowiadań nie pozwala, by tylko kamienie mówiły. W pełnych głębi i prawdy obrazach – jak podaje wydawca- Srokowski ocalił świat, o którym wielu chciałoby zapomnieć. Z niezwykłą siłą ekspresji i subtelną wrażliwością pochyla się nad każdą ofiarą, jednoczy się z każdym cierpieniem i przestrzega przed nienawiścią.
Nasz wielki papież, Jan Paweł II pisał: Człowiek ma prawo do prawdy. I tę gorzką i ważną dla naszych dziejów prawdę poznajemy. Ci, co przeżyli tamto piekło, mogą z czystym sumieniem powiedzieć, że mają wreszcie swego pisarza, który głęboko czuje i rozumie tragedię, która się rozegrała na Kresach. Pamięta o pomordowanych przez UPA Polakach i ich rodzinach, o Kresach, które żyją i żyć będą przez pokolenia w polskich duszach. I napisał prawdę, której tak wielu się boi i chciałoby usunąć z pamięci. Oddał też hołd tym wszystkim, którzy wyrzuceni z własnej ziemi błąkają się po świecie.
Ci zaś, którzy stykają się z tematyką kresową po raz pierwszy, mogą powiedzieć, że znaleźli książkę o wartościach uniwersalnych, która otwiera oczy na świat, który odszedł. Ale warto poznać ten świat, bo to kawał naszej polskiej i europejskiej historii. A zrozumienie tej historii pozwala lepiej zrozumieć nas samych, współczesną rzeczywistość z jej dramatycznymi powikłaniami i innych ludzi, którzy żyją obok nas.
Jadwiga Kimżal
Stanisław Srokowski "Nienawiść" - Prószyński i S-ka, Warszawa, 2006
|