|
Z wizytą u pediatry
Pierwsza wizyta u pediatry powinna nastąpić w drugim tygodniu życia dziecka. Podczas tej wizyty lekarz pediatra zbiera dokładny wywiad dotyczący okresu ciąży, porodu, chorób występujących w rodzinie, omawia sposób karmienia i zasady pielęgnacji dziecka.
Następnie "lekarz dokładnie przeprowadza badanie dziecka z uwzględnieniem wagi, długości ciała, obwodu głowy, klatki piersiowej, wielkości ciemienia dużego - z odniesieniem do norm wyznaczonych przez siatki centylowe, czyli krzywe obrazujące pewne parametry (waga, wzrost, obwód głowy) w odniesieniu do populacji i płci. W trakcie kolejnych wizyt u pediatry ocenia się osiągnięcia i umiejętności jakie nabywa dziecko w swoim rozwoju psychoruchowym" - mówi dr med. Joanna Brett - Chruściel.
Jeśli dziecko jest zdrowe, po ukończeniu sześciu tygodni życia lekarz skieruje je na niezbędne szczepienia i wyznaczy terminy kolejnych wizyt kontrolnych. W czasie każdej z wizyt pielęgniarka waży i mierzy dziecko, co pozwala na sprawdzenie czy dziecko rozwija się prawidłowo. Badany jest również układ sercowo-naczyniowy. Bez właściwego rozpoznania, zbyt późno mogą zostać wykryte wady tego układu, które wstępnie można ocenić przecież za pomocą dokładnego badania stetoskopem i pomiaru ciśnienia krwi.
W okresie rozwojowym bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej oraz stosowanie profilaktyki próchnicy. Od momentu wyrżnięcia się pierwszego ząbka tj. ok. 6 miesiąca życia, należy pamiętać o higienie jamy ustnej. Początkowo w formie zabawy rodzice czyszczą ząbki, u dzieci starszych możemy stosować pasty pod warunkiem, ze dzieci potrafią wypłukać jamę ustną i nie połykają pasty. Jako profilaktykę przeciwpróchniczą stosuje się preparaty z fluorem doustnie lub zewnętrznie w formie lakierowania i lakowania ząbków.
Z wizytą u ortopedy Ze względu na konieczność wczesnego rozpoznania dysplazji stawu biodrowego pierwsza wizyta wskazana jest już w 4-6 tygodniu życia. Zazwyczaj kontrola stawów ma miejsce jeszcze około trzeciego miesiąca, a także gdy dziecko zaczyna chodzić. Nieprawidłowości w przypadku stawów biodrowych wymagają natychmiastowego leczenia dziecka, dlatego bardzo ważny jest tu czas rozpoznania wady.
|