|
Dlatego warto zwrócić uwagę czy oferują pełną paletę barw, które także komponują się z się z emaliami do drewna i metalu.
Jeśli naszym marzeniem jest harmonijnie kolorystyczne wnętrze powinnyśmy zastanowić się nad proporcjonalnym rozmieszczeniem koloru nie tylko na ścianach. Chcąc odnowić nasze pomieszczenia i wprowadzić do nich pazur nowoczesności możemy skorzystać z propozycji architektów pokrywając ściany i meble harmonizującymi ze sobą barwami. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie wielu odcieni jednego koloru. W zależności od naszych upodobań kolorystycznych dzięki harmonii barw nadamy każdemu wnętrzu indywidualny charakter.
Jak powstaje piękne wnętrze
Jako punkt wyjścia do wyboru kolorystyki ścian można wykorzystać kolory materiałów, z których wykonane są zasłony, dywan lub którymi obite są krzesła. Wtedy na ścianach dobrze jest użyć np. jaśniejszego odcienia koloru dywanu. Przy wtapianiu barw i ich tonacji wykorzystujemy np. trzy odcienie jednej barwy do pomalowania ścian, sufitu i elementów drewnianych. Najjaśniejszy odcień wykorzystujemy do pomalowania sufitu, pośredni do ścian, a najciemniejszy do framug drzwi i listew przypodłogowych.
Jeśli pokój jest zbyt wysoki, wystarczy zmienić kolejność kolorów i najciemniejszym kolorem pomalować sufit. Innym sposobem jest użycie trzech zbliżonych kolorów do uzyskania wrażenia przestronności. Zastosowanie tego typu kolorystyki pozwala nadać pomieszczeniu spokojny i wprowadzający odprężenie nastrój. Decydując się na wybór koloru do pokoi zimnych powinniśmy zdecydować się na barwy w odcieniu różu, brzoskwini czy moreli, które ogrzeją zimny pokój. Z kolei, jeśli aranżujemy ciepłe wnętrze wybierzmy raczej kolor, który je ochłodzi, a mianowicie morski, beżowy, zielony czy niebieski. Ciekawy efekt uzyskamy także wybierając efekt kontrastu lub akcentując tylko szczegół wnętrza, np. drzwiczki, ramy okienne, listwy czy metalowe elementy.
|