|
z badań przeprowadzonych w ramach Programu „Ulga w bólu”. Przeciwnego zdania jest co czwarty badany (26%).
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie organizatorów Programu „Ulga w bólu” wynika, że Polacy nisko oceniają realizację wprowadzania standardów leczenia bólu w naszym kraju w porównaniu do innych krajów europejskich. Takie przekonanie wyraża 58% mieszkańców małych miast i aż połowa mieszkańców dużych miast.
„Standardy leczenia bólu są jednakowe dla wszystkich państw europejskich. Niezależnie od kraju każdy pacjent ma prawo do skutecznego uśmierzania i leczenia bólu w oparciu o opracowane schematy. Niska ocena dotycząca wdrażania standardów leczenia bólu w naszym kraju może wynikać z doświadczeń pacjentów, u których stosowane terapie często okazywały się nieskuteczne. Winą za to nie można jednak obarczać samych lekarzy. Nie zawsze mogą oni zastosować odpowiednią terapię ponieważ nie zgadza się na nią sam pacjent. Wynika to z istnienia wielu mitów, jakie narosły wokół stosowania leków przeciwbólowych, szczególnie tych o silniejszym działaniu”- powiedział dr hab. n. med. Jan Dobrogowski, Kierownik Zakładu Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.
Według standardów ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) odpowiednio dobrana farmakoterapia może być skuteczna u 85-90% pacjentów cierpiących z powodu bólu przewlekłego. Przy wykorzystaniu tzw. drabiny analgetycznej, czyli schematu stosowania leków przeciwbólowych oraz innych środków farmakologicznych (farmaceutyków), lekarze mogą skutecznie uśmierzać dolegliwości bólowe u swoich pacjentów. W schemacie wyróżniono trzy stopnie leczenia w zależności od stopnia natężenia bólu. Z badań wynika, że przeważająca większość Polaków (83%) nigdy nie słyszała o drabinie analgetycznej, zaledwie co dziesiąta osoba zetknęła się z tym terminem. Ponadto wiedza na temat tego w jaki sposób i gdzie leczy się ból jest w Polsce niewielka.
„Zadaniem lekarzy specjalistów jest nie tylko udzielenie profesjonalnej pomocy medycznej, ale również edukowanie pacjentów. Jedynie dobrze poinformowany i świadomy pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarza, co jest niezbędnym warunkiem skuteczności terapii przeciwbólowej. Ponadto wiedza pacjentów na temat światowych standardów leczenia bólu oraz ich prawo do uzyskania skutecznej pomocy w bólu pozwoli im oczekiwać odpowiedniej w danej sytuacji pomocy ze strony lekarzy. Taką edukacyjną rolę ma pełnić Program „Ulga w bólu” – komentuje Dr n. med. Anna Przeklasa – Muszyńska z Zakładu Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Rady Programowej Programu.
|