|
Choć Polacy mają świadomość możliwości uzależnienia się od tych leków i przyznają, że w naszym kraju istnieje problem nadużywania preparatów przeciwbólowych, to jednak stosując leki, sami dość rzadko (tylko 9%) obawiają się ryzyka uzależnienia.
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie organizatorów Programu „Ulga w bólu” wynika, że przyjmowanie leków przeciwbólowych jest przyczyną wielu obaw ze strony Polaków. Największa liczba badanych – 26% – obawia się działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem tych leków, natomiast 20% respondentów ma wątpliwości dotyczące ich skuteczności.
Przeważająca większość respondentów (82%) ma świadomość, że przyjmowanie leków przeciwbólowych wiąże się z ryzykiem uzależnienia. Jednak tylko 9% ankietowanych, którzy stosują takie leki, uznaje to za realne zagrożenie, wymieniane wśród najczęstszych obaw związanych ze stosowaniem leków przeciwbólowych. 65% społeczeństwa uważa, że Polacy nadużywają leków przeciwbólowych, przy czym większość z nich jest zdania, że problemem społecznym jest w szczególności nadużywanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.
Zmiana wyobrażenia Polaków co do skuteczności i bezpieczeństwa stosowania farmakoterapii niewątpliwie wymaga podejmowania licznych działań edukacyjnych. Aby przełamywać psychologiczną barierę pacjentów przed terapią przeciwbólową oraz udzielać chorym informacji nt. leczenia bólu, pod numerem telefonu 0 800 706 838 uruchomiona została bezpłatna infolinia ekspercka Programu „Ulga w bólu”. W każdy poniedziałek i piątek do końca listopada dyżury telefoniczne w godzinach 13:00-15:00 pełnią eksperci Rady Programowej kampanii „Ulga w bólu”. Informacji i porad związanych z uśmierzaniem bólu udzielają chorym dr n. med. Anna Przeklasa-Muszyńska oraz dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska – na co dzień związane z Zakładem Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
„W trakcie dyżurów telefonicznych staramy się tłumaczyć pacjentom że większość obaw związanych z terapią przeciwbólową wynika z zakorzenionych w naszej świadomości stereotypów. Część chorych, którzy dzwonią na infolinię, nie akceptuje lub wręcz podważa proponowaną przez lekarza farmakoterapię. Najczęściej obawiają się, czy przyjmowane przez nich leki przeciwbólowe nie będą miały szkodliwego wpływu na narządy wewnętrzne, np. żołądek czy wątrobę, lub czy w przypadku dłuższego stosowania nie spowodują uzależnienia ale także, czy nie będą kolidowały z lekami, które zażywaja z powodu innych dolegliwości” – zauważa dr n. med. Anna Przeklasa-Muszyńska
Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z pacjentem infolinia pełni ważną rolę edukacyjną. Pozwala uświadamiać chorym cierpiącym na różnego typu bóle, że istnieje możliwość pełnej kontroli odczuwanych przez nich dolegliwości a przyjmowanie leków przeciwbólowych pod kontrolą lekarza i w zaleconych przez niego dawkach nie wiąże się z ryzykiem uzależnienia.
„Informujemy chorych, do jakich lekarzy i poradni mogą się zgłosić, by otrzymać kompleksową, interdyscyplinarną pomoc. Na infolinię najczęściej dzwonią pacjenci z bólem przewlekłym, którzy pytają o to, co mogą zrobić w celu uśmierzenia odczuwanych przez nich dolegliwości. Często o poradę proszą również chorzy, u których dotychczas nie uzyskano dostatecznej kontroli bólu, mimo że zgłaszali lekarzom, że odczuwają silne bóle.” – mówi lek. med. Magdalena Kocot-Kępska.
Właściwe nastawienie psychiczne pacjentów do terapii to jeden z warunków jej powodzenia. Dlatego w ramach Programu „Ulga w bólu” podejmowane będą również inne działania służące edukacji chorych odczuwających ból i ich rodzin. Pod koniec października ruszy cykl dni otwartych w poradniach leczenia bólu, zaś od września można oddawać głosy w ogólnopolskim Konkursie „Lekarz niosący ulgę w bólu” im. Macieja Hilgiera. Zostaną w nim wyłonieni lekarze i poradnie, które zdaniem pacjentów najlepiej spełniają światowe standardy leczenia bólu. Informacje nt. leczenia bólu można również znaleźć na stronie internetowej www.ulgawbolu.pl. Wszystko po to, by skutecznie przezwyciężyć obawy pacjentów związane z terapią przeciwbólową, a tym samym zwiększyć u każdego z chorych pewność, że dzięki współczesnej medycynie wszyscy mamy możliwość pełnej kontroli bólu.
|