Ból krocza
Możesz odczuwać ból w kroczu (krocze jest to obszar pomiędzy pochwa a odbytem). Mogło bowiem dojść do rozciągnięcia w tej okolicy, może miałaś nacięte krocze lub doszło do uszkodzenia tkanek podczas porodu, 3-4 tygodnie po porodzie ból ten powinien już całkowicie ustąpić. Jeśli odczuwasz bardzo silny ból, to przez 24 godziny po porodzie przykładaj - w to miejsce - woreczek z lodem. Stosowanie lodu doprowadzi do zmniejszenia ukrwienia i do zmniejszenia obrzęku. Po upływie 24 godzin od porodu, weź ciepłą kąpiel lub zrób nasiadówkę. Te czynności należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu doby. Inne sposoby łagodzenia dolegliwości, to stosowanie środków znieczulających w aerozolach, chodzenie (aby poprawić krążenie), okłady i wykonywanie ćwiczeń mięśni krocza. Oddawanie moczu także bywa bolesne. Składniki moczu mogą draźnić miejsce nacięcia krocza. Możesz spróbować oddawać mocz na stojąco, lub w czasie oddawania moczu obmywaj krocze bieżącą wodą.
Oddawanie stolca
Przez kilka dni po porodzie układ pokarmowy pracuje wolniej, mięśnie brzucha także nie są w pełni wydolne. Być może uprzednio miałaś lewatywę lub doszło do opróżnienia jelit podczas bólów partych. Środki przeciwbólowe, stosowane w czasie porodu mogły także spowodować zaparcie. Problemy z wypróżnieniami mogą się utrzymywać przez 4-5 dni po porodzie. Aby układ pokarmowy pracował wydajniej, spożywaj więcej produktów bogatych w błonnik i dużo pij. Możesz korzystać z dostępnych bez recepty, łagodnych środków przeczyszczających. Picie kompotu z suszonych śliwek (uwaga; kompot nie może być słodki) i jedzenie suszonych śliwek lub rodzynek, to naturalne sposoby regulacji wypróżnień. Jeśli przez tydzień po porodzie nie możesz oddać stolca, to powinnaś zgłosić się do lekarza.
Piersi
Niezależnie to od tego czy karmisz dziecko w sposób naturalny, czy maluch karmiony jest z butelki, to po porodzie możesz odczuwać bolesność piersi. Jeżeli karmisz przy pomocy butelki, to pokarmu w piersiach ciągle przybywa i może dojść do zastoju. Obecnie rzadko przepisywane są leki hamujące laktacje. Zastój pokarmu może trwać kilka dni i może być przyczyną dużego dyskomfortu. Możesz pomóc sobie nieco, nosząc specjalny biustonosz (podtrzymujący piersi) lub owijając piersi ręcznikiem. Przykładanie woreczków z lodem może spowodować zmniejszenie wydzielania mleka i przynieść ci ulgę. Ostatnio wiele poradni laktacyjnych zaleca przykładanie świeżych (lub przetrzymywanych w lodówce) liści kapusty. Unikaj drażnienia brodawek oraz mycia piersi pod bieżącą ciepłą wodą.
Odchody połogowe
Wydzielina wypływająca z pochwy po porodzie to tzw. odchody, przypominają one obfite miesiączki. Odchody poporodowe (połogowe) odpływają z pochwy przez okres około 4 tygodni. Przez pierwsze 3-4 dni maja one zabarwienie czerwone, potem różowe i brązowe. W ostatniej fazie połogu odchody są bezbarwne. Jeżeli przez kilka pierwszych dni odchody maja nieprzyjemny zapach, są bardzo gęste lub wyjątkowo wodniste, to musisz powiadomić o tym lekarza. Jak wykazują badania, przypadki zespołu wstrząsu toksycznego (ZWT) zdarzają się najczęściej w okresie poporodowym. Ponieważ używanie tamponów ma związek z występowaniem ZWT, to uważa się, że w połogu korzystniejsze jest stosowanie podpasek (ostatnio na rynku pojawiły się specjalne „pieluchy” dla kobiet w okresie połogu).
Objawy ostrzegawcze
- masz bardzo obfite lub gwałtownie nasilające się krwawienie z pochwy (jest obfitsze niż normalna miesiączka lub wymaga wymiany dwóch lub więcej podpasek w ciągu pół godziny)
- wydzielina z pochwy ma intensywny, nieprzyjemny zapach
- temperatura ciała wzrosła do 38,5°C lub więcej (nie dotyczy to pierwszych 24 godzin po porodzie)
- masz dreszcze
- piersi są bolesne lub stwierdzasz ich zaczerwienienie
- masz obrzęki nóg, bóle nóg lub zaczerwienienie
- masz silne bóle podbrzusza lub pleców
- oddawanie moczu sprawia ci ból lub odczuwasz mocne parcie na pęcherz
- odczuwasz ostry ból w pochwie lub odbytnicy
|