|
Zgodnie z najnowszymi wynikami badań opinii tylko 1% polskiego społeczeństwa nosi soczewki kontaktowe. Tak niski wskaźnik może wynikać z braku wiedzy wśród młodych ludzi i ich rodziców na temat soczewek kontaktowych i ich użytkowania. Często młodzi ludzie są gotowi do rozpoczęcia przygody z soczewkami kontaktowymi, ale ich rodzice nie są do tego pomysłu wystarczająco przekonani. Dlatego warto im uświadamiać i dementować powszechnie panujące mity dot. użytkowania soczewek kontaktowych.
MIT nr 1: Często rodzice mają obawy, że posiadana przez dziecko wada nie nadaje się do korekcji za pomocą soczewki.
Soczewkami kontaktowymi możemy korygować większość wad wzroku, które posiadają młodzi ludzie. Ciba Vision ma w swojej ofercie produkty dostosowane do najbardziej nietypowych potrzeb konsumentów. Osoby z astygmatyzmem mogą zastosować zdrowe rozwiązanie jakim są soczewki Air Optix for Astigmatism, które mają bardzo wydajny system stabilizacji - „Precision Balance 8|4™”, który zapewnia doskonałą ostrość i komfort, a także wyjątkową stabilność oraz niezmienną rotację i dopasowanie. Pacjenci z nadwrażliwością na składniki preparatów pielęgnacyjnych oraz w trybie dziennym pacjenci ze skłonnościami do "suchego oka" mogą stosować Soczewki Air Optix Night&Day – mówi optometrysta Tomasz Tokarzewski.
MIT nr 2: Obawy o bezpieczeństwo dziecka – soczewka przyrośnie do oka, spowoduje poważne problemy z okiem.
Współczesne soczewki kontaktowe wykonane są z nowoczesnych, oddychających materiałów silikonowo-hydrożelowych, które w minimalnym stopniu wpływają na fizjologię oka. Soczewki z rodzinny Air Optix ponadto poddawane są specjalnemu procesowi modyfikacji powierzchni, co czyni je niezwykle odporne na wszelkie osady i zapewnia bardzo dobrą zwilżalność. O bezpieczeństwie nowoczesnych soczewek świadczy np. fakt, że soczewki Air Optix Night&Day można nie tylko używać w ciągu dnia ale również w nich spać jeśli mamy na to ochotę. Dlatego też specjaliści sięgają po nie również w celach terapeutycznych.
MIT nr 3: Rodzice mają wyobrażenie, że soczewka jest zrobiona z grubego plastiku, a nawet w pojedynczych przypadkach, że jest szklana. Dlatego są pełni obaw co do wygody i bezpieczeństwa – uważają, że dziecko będzie czuło soczewkę na oku, będzie musiało się do niej długo przyzwyczajać, bo jest to „ciało obce” itp.
Soczewki kontaktowe najnowszej generacji są wykonane z miękkiego silikonowo-hydrożelowego materiału, który przepuszcza tlen, co w praktyce oznacza bielsze i zdrowo wyglądające oczy. Soczewki są otulone środkami nawilżającymi, dzięki temu użytkownicy mają uczucie komfortu przez cały dzień, a ryzyko wystąpienia podrażnienia jest zminimalizowane.
MIT nr 4: Rodzice mają obawy związane z noszeniem soczewek, sądzą oni, że soczewkę można łatwo stracić lub zniszczyć: może wypaść z oka lub np. wypłynąć pod prysznicem.
Soczewka kontaktowa jest odpowiednio wyprofilowana dlatego prawidłowo założona nie wypadnie z oka i nie ulegnie zniszczeniu.
MIT nr 5: Obawy związane z finansowaniem. Rodzice są przekonani, że soczewki kontaktowe to duży wydatek, na który stać wyłącznie rodziny o dużych dochodach.
Nic bardziej mylnego. Warto pamiętać, że roczny zapas soczewek kontaktowych kosztuje tyle samo co para dobrych okularów. Dzienne użytkowanie soczewek jednodniowych kosztuje użytkownika tyle co kubek kawy.
MIT nr 6: Rodzice maja obawy związane z pielęgnowaniem soczewek przez swoje dzieci. Obawiają się, że dziecko nie będzie w odpowiedni sposób dbało o soczewki co może powodować szybsze ich zużycie lub podrażnienie oczu.
Z badań wynika, ze nastolatki chętnie słuchają wskazówek specjalistów oraz przestrzegają zasad użytkowania soczewek kontaktowych ponieważ naprawdę chcą je nosić. Pielęgnacja i higiena soczewek nie powinna sprawiać kłopotu. Po pewnym czasie krótkie czyszczenie oraz wymianę płynu dziecko będzie wykonywać schematyczne - jak codzienne mycie zębów. Warto jednak podkreślić, że co piąty użytkownik soczewek nosi je dłużej niż jest to zalecane co wynika z badań. Głównie problem ten ujawnił się w przypadku stosowania soczewek dwutygodniowych, które najczęściej używane są przez cały miesiąc, a w skrajnych przypadkach były używane nawet przez okres trzech miesięcy! Należy pamiętać, że dłuższe niż zalecane użytkowanie soczewek jest niebezpieczne dla zdrowia oczu. Nawet okazjonalnie używane soczewki nie powinny być stosowane dłużej niż zalecają producenci.
Rada eksperta dla niezdecydowanych rodziców:
Jeśli dziecko namawia do zakupu soczewek warto przemyśleć Wszystkie za i przeciw. Okulary mogą być ciężkie (odciskają się na nosie), często niekomfortowe, obniżają poczucie atrakcyjności młodych osób, ograniczają swobodę poruszania się (aktywność sportowa). Następny powód to taki, że dzieci noszące okulary nie chcą, aby okulary wyróżniały ich spośród rówieśników. Może to niekorzystnie wpływać na ich wzrok, bo wstydząc się okularów po prostu ich nie noszą. Soczewki kontaktowe nie tylko poprawiają wygląd, ale również podwyższają pozycję nastolatków w grupie rówieśników. Soczewki kontaktowe zwiększają pewność siebie osób uprawiających sport, i poprawiają ich wyniki. Inne korzyści to bezpieczeństwo (soczewki nie stłuką się w czasie uprawiania sportu), swoboda ruchu, komfort, elastyczność i ostrość widzenia w przełożeniu na aktywność sportową. Wydaje się to oczywiste, ale soczewki kontaktowe nie łamią się, nie parują i nie spadają. Warto zapamiętać te praktyczne informacje oraz korzyści ze stosowania soczewek kontaktowych.
|