|
samoleczenia za pomocą środków dostępnych bez recepty – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie organizatorów programu „Ulga w bólu”. Tymczasem, aby osiągnąć pełną kontrolę poważnych i częstych dolegliwości, należy w porozumieniu z lekarzem zastosować odpowiednie strategie leczenia zgodne ze światowymi standardami WHO.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie organizatorów programu „Ulga w bólu” wynika, że w celu uśmierzania bólu Polacy najczęściej stosują leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Sięgnęło po nie aż 54% ankietowanych, którzy w ciągu ostatniego roku odczuwali silne dolegliwości bólowe uniemożliwiające wykonywanie codziennych obowiązków. 21% Polaków odczuwających ból udaje się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu, natomiast 13% decyduje się na wizytę u lekarza specjalisty (np. neurologa, reumatologa). Wśród najczęstszych metod kontroli bólu co szósty Polak wymienia sen, relaks lub domowe sposoby uśmierzania bólu. 7% ankietowanych nie podejmuje w związku z odczuwanymi dolegliwościami żadnych działań.
„Świadomość Polaków na temat skutecznych metod kontroli bólu nadal jest bardzo niewielka. Mimowolnie ulegamy złudzeniu, że najlepszym sposobem uśmierzania tego typu dolegliwości jest tzw. samoleczenie. Często na własną rękę, bez kontroli lekarskiej, stosujemy preparaty przeciwbólowe dostępne bez recepty, czasem nawet kilkakrotnie przekraczając dopuszczalne dawki. Tymczasem tego typu leki są skuteczne w przypadku okazjonalnych dolegliwości o niewielkim natężeniu. Jeżeli ból jest silny, a dodatkowo przyjmuje postać przewlekłych lub częstych dolegliwości, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza, który zaleci odpowiednią strategię leczenia” – powiedział dr hab. n. med. Jan Dobrogowski, Kierownik Zakładu Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu oraz ekspert Rady Programowej kampanii „Ulga w bólu”.
„Wielu pacjentów nie uświadamia sobie, iż dzięki odpowiednio dobranej farmakoterapii ból można skutecznie leczyć. Nasi pacjenci często nie wierzą w skuteczność proponowanych terapii, ze względu na brak skuteczności dotychczasowego leczenia, często spowodowanego niewłaściwym dobraniem leków. Dlatego w skutecznym leczeniu każdego pacjenta tak ważne jest nie tylko dobranie odpowiednich leków, ale również ich właściwe łączenie, co w konsekwencji minimalizuje ryzyko powikłań i decyduje o efektywności stosowanej farmakoterapii” – dodaje dr n. med. Anna Przeklasa- Muszyńska, ekspert programu „Ulga w bólu”, z Zakładu Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytety Jagiellońskiego.
|