|
Gdy pracownik został zatrudniony w ciągu roku lub gdy odchodzi z pracy, wymiar jego urlopu musi być adekwatny do przepracowanego okresu. Natomiast przy obliczaniu urlopu „niepełnoetatowca” urlop ustala się proporcjonalnie do rozmiaru zatrudnienia (przy czym niepełny dzień zaokrągla się w górę).
Przykładowo:
Pracownik posiadający 26 dni urlopu, zatrudniony na 3/4 etatu odchodzi z pracy z końcem września 2008 r., a więc jego wymiar urlopu za 2008 r. wyniesie: 3/4 etatu x 26 dni = 19,5 dnia, czyli po zaokrągleniu 20 dni urlopu dla całego roku, 9/12 x 20 dni = 15 dni urlopu proporcjonalnego, 15 dni x 8 godzin = 120 godzin urlopu (pula urlopowa).
W przypadku pracowników zatrudnionych na część etatu bardzo duży wpływ na urlop ma ich rozkład czasu pracy, gdyż taka sama liczba godzin urlopu może w praktyce oznaczać różną liczbę dni nieobecności w pracy.
Przykładowo:
Pracownik przez cały rok pracował w wymiarze 1/2 etatu. Jego staż pracy wynosi 3 lata. Za cały rok należy mu się 10 dni urlopu (20 dni x 1/2 = 10 dni), co po przeliczeniu na godziny daje 80 godzin. Zgodnie z rozkładem, w jednym tygodniu świadczył pracę codziennie po 6 godzin, a w następnym tygodniu - po 2 godziny. Jeśli złoży wniosek o urlop wypoczynkowy na tydzień, w którym zaplanowano mu po 6 godzin pracy, to z jego puli urlopowej należy odjąć 30 godzin. Jeśli natomiast złoży wniosek o urlop na tydzień, w którym planowano mu po 2 godziny pracy - z puli urlopowej należy odjąć 10 godzin.
|