|
Różnorodność kształtów i rozmiarów wkładek pozwala lekarzowi dobrać tę najlepszą dla pacjentki. Założenie spirali zawsze musi być poprzedzone wykonaniem dokładnych badań ginekologicznych. Decyzje o możliwości założenia wkładki podejmuje lekarz wspólnie z pacjentką.
Spirala kształtem przypomina literę T lub cyfrę 7. Wykonuje się ją z miedzi i polietylenu, czasem z dodatkiem srebra. Według najnowszych badań zastosowanie spirali powoduje, że do zapłodnienia w ogóle nie dochodzi, ponieważ: miedź, z której wykonana jest spirala, zmniejsza ruchliwość plemników; nie mają one szansy dotrzeć do jajowodu i zapłodnić komórki jajowej, niektóre wkładki zawierają dodatkowo pojemniczek z hormonem (gestagenem), który uwalnia się stopniowo do jamy macicy; zagęszcza on śluz szyjki macicy, co znacznie utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej
Zaletami spirali są: wysoka skuteczność, działanie natychmiastowe po założeniu (bez względu na to, czy założona jest po raz pierwszy, czy kolejny), a także to, że w każdej chwili można z niej zrezygnować. Spirala ma też szereg wad, wśród których wyróżnia się: czasami dłuższe i obfitsze miesiączki, nieznacznie zwiększenie ryzyka zakażenia narządów rodnych, złe założenie może zakończyć się ciążą lub uszkodzeniem ściany macicy.
|