|
Ich działanie jest identyczne, jak pigułek hormonalnych. Ich skuteczności nie osłabiają wymioty (związane np. z niedyspozycją żołądkową lub atakiem migreny), zażywane leki (np. antybiotyki, środki uspokajające, przeciwzapalne, moczopędne) i alkohol.
Stosowanie
Plaster nakleja się tylko raz na tydzień (na ramieniu, pośladku, łopatce lub podbrzuszu), z tym, że pierwszy plaster przykleja się pierwszego dnia cyklu. Po trzech tygodniach należy zrobić tygodniową przerwę, w czasie której wystąpi krwawienie. Plaster rzadko odkleja się, dla pewności należy jednak codziennie sprawdzać, czy mocno przylega do skóry. Plaster zmienia się raz w tygodniu tego samego dnia; kolejny najlepiej przykleić w innym miejscu.
Działanie
Uwalniają przez skórę bezpośrednio do krwi stałą, niską dawkę estrogenu i progestagenu, przez co hamują owulację i utrudniają przedostanie się plemników do macicy. Są dobrym rozwiązaniem dla kobiet szczupłych i tych, które mają problemy z wątrobą (hormony ją omijają).
Zalety
Prosty sposób aplikacji. Hormony docierają do krwi przez skórę, omijając układ pokarmowy. Wskaźnik Pearla wynosi 0,88
Wady
Tego rodzaju antykoncepcja może być nieskuteczna przy dużej nadwadze i otyłości, ponieważ hormony gorzej się wchłaniają przez tkankę tłuszczową. Jeśli skóra jest wrażliwa plaster może ją podrażniać. Mogą także pojawić się plamienia i krwawienia niezwiązane z miesiączką. Jest to widoczna forma antykoncepcji, co nie każdej kobiecie odpowiada. Niestety może razić ich wygląd po kilku dniach stosowania, ponieważ plaster może ulec pobrudzeniu.
|