|
Zapobiegają one ciąży na kilka sposobów: hamują dojrzewanie i uwalnianie komórki jajowej, uniemożliwiając jej zapłodnienie, zagęszczają śluz obecny w szyjce macicy utrudniając plemnikom dotarcie do jamy macicy i jajowodu, ograniczają wzrost śluzówki macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. Wszystkie te elementy powodują, że doustna antykoncepcja hormonalna niemal w 100% zabezpiecza przed nieplanowaną ciążą będąc jednocześnie łatwą w zastosowaniu.
Pigułki antykoncepcyjne
Można powiedzieć, że tabletki są coraz bardziej powszechną metodą antykoncepcji. Nie bez znaczenia jest fakt doskonalenia tej formy w miarę upływu czasu od wynalezienia. Pigułki mają coraz mniej skutków ubocznych, rzadziej wywołując nudności, obrzęki, nie powodują przybierania na wadze. Z reguły jedna tabletka zawiera dwa hormony: estrogen i progestagen. Młodym kobietom polecana jest pigułka z małą dawką estrogenów, gdyż niewielka ilość hormonów minimalizuje skutki uboczne. Skuteczność antykoncepcyjna tabletek jest wysoka.
Dodatkową zaletą stosowania tabletek hormonalnych są właściwości profilaktyczne - zmniejszają ryzyko zachorowania na raka trzonu szyjki macicy oraz jajnika i pojawienia się mięśniaków, a także łagodnych zmian w piersiach. Innym atutem jest hamowanie zbyt obfitych krwawień, łagodzenie dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego i miesiączką oraz regulacja cyklu menstruacyjnego.
Należy jednak pamiętać o regularnym ich stosowaniu, codziennie o tej samej porze. Antykoncepcja doustna sprzyja powstawaniu grzybicy pochwy, zwiększa wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe. Nie można jej zażywać m.in. przy zakrzepicy, chorobach wątroby. Tabletki hormonalne są dobierane indywidualnie przez lekarza ginekologa i są dostępne tylko na receptę.
Obecnie w aptekach możemy dostać nawet kilkanaście rodzajów pigułek antykoncepcyjnych. Preparaty różnią się rodzajami lub dawkami hormonów z obydwu grup (estrogen i progesteron). Pigułki antykoncepcyjne przyjmuje się codziennie począwszy od pierwszego dnia miesiączki (o tej samej porze) przez 21 dni, potem następuje siedmiodniowa przerwa. Po przerwie, ponownie następuje 21-dniowy okres przyjmowania pigułek itd. Pigułek nie powinny przyjmować kobiety, które palą papierosy, gdyż zawarte w nich substancje w połączeniu z hormonami zwiększają ryzyko powstania choroby zakrzepowej.
|