codzienna, mała, podróżna. Jej historia sięga zamierzchłych czasów. Kiedy pojawiła się ta pierwsza?
Przodkowie damskiej torebki
W XVII i XVIII wieku pojawiają się niewielkie sakiewki noszone zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Używane są do gier hazardowych i służą zapalonym graczom do przechowywania żetonów. Panie z towarzystwa wykorzystują je do kwestowania, stąd późniejsza nazwa torebeczek: jałmużniczki.
Czy wiesz, że... Kieszeń umieszczona w fałdach spódnicy może pełnić funkcję torebki. Kiedy w XVIII wieku znaczącą rolę odgrywa dwór francuski, kobiety zaczynają nosić podwójne, nakładane na siebie, otwarte z przodu suknie i dopasowane staniki. Ich torebki mają formę kieszeni dowiązywanych pod spódnicą. Kobiety noszą w nich rzeczy najniezbędniejsze, takie jak flakonik z pachnidłem.
Prekursorki damskich torebek
W XVIII wieku, w okresie, w którym za jedną z najgorszych kobiecych przywar uważa się lenistwo, kobieta nawet w czasie spotkania towarzyskiego nie może pozostawać bezczynna. Jej ręce są więc cały czas zajęte ręczną robótką, a potrzebne do pracy przybory trzymane są w specjalnym, kunsztownie zdobionym, ściąganym tasiemką woreczku. Woreczki stają się prekursorkami damskich torebek.
1. Jałmużniczka należąca do Marii Józefy, córki Augusta III, Paryż, po 1747 r.
2. Woreczek na robótki ręczne haftowany łuską rybią, Polska, II połowa XVIII w.
Historia torebki od podszewki powstała przy współpracy z Joanną Kowalską, ekspertem Muzeum Narodowego w Krakowie. Zdjęcia Muzeum Narodowe w Krakowie.