|
|
Ślub w Paryżu
|
|
A gdyby tak... wziąć ślub w Paryżu? Przyznaj, że sama już o tym myślałaś, bo Paryż to miasto miłości, zatem: idealne miejsce na przypieczętowanie związku przysięgą małżeńską.
|
|
|
|
|
I dziś, gdy jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, ślub w Paryżu także stał się możliwy! "Free your mind!" i wyobraź sobie: ślub w najbardziej romantycznym mieście na świecie i... wyprawę w najbardziej romantyczną podróż poślubną zarazem. I pierwszy poranek nowego rozdziału Twojego życia pachnący świeżą kawą i francuskim rogalikiem (croissant). I spacery krętymi uliczkami, wśród arcydzieł architektury, przy akompaniamencie ulicznych muzyków. I jeszcze: cudowne muzea, parki, eleganckie butiki, zwiedzanie miasta na stateczku (bateau-mouche), spacer bulwarami... Kuszące? To do dzieła!
Najpierw jednak na chłodno - na ile to możliwe - postarajcie się rozważyć wszystkie "za" i "przeciw". Ślub za granicą ma wiele zalet (po pierwsze... Paryż), ale wiązać się też może z utrudnieniami: większą ilością formalności, koniecznością rezygnacji z hucznego wesela (i być może też prezentów) oraz oporem ze strony rodziny, która może nie móc wyjechać z Wami do Francji. Jeśli jednak uważacie, że ten wielki dzień warto przeżyć inaczej niż wszyscy i tak, by wspomnienia były niezwykłe (i żeby cała rodzina przez pokolenia o Waszym ślubie opowiadała), pora wziąć się do dzieła, bo ślub w Paryżu należy planować na wiele miesięcy wcześniej.
W Paryżu, w samym centrum stolicy oraz w okręgu paryskim, istnieje wiele parafii polskich, gdzie można powiedzieć sakramentalne "tak". I choć niewiele par z Polski decyduje się na ślub we Francji, Kościół nie widzi przeszkód. "Oczywiście pary z Polski mogą wziąć ślub w jednej z licznych parafii polskich w Paryżu" - zapewnia ksiądz Józef Musiał, proboszcz Parafii Świętej Genowefy, która znajduje się w samym centrum Paryża, w szesnastej dzielnicy. "Wystarczy zgromadzić wszystkie odpowiednie dokumenty, te same, które są niezbędne do wzięcia ślubu w kraju, a dodatkowo wystąpić do swojego proboszcza o tak zwaną licencję, czyli zgodę na ślub za granicą" - wyjaśnia ks. Musiał. "Należy też odpowiednio wcześnie się z nami skontaktować" - dodaje. - "Ślubów udzielamy w soboty, odbywają się w języku polskim, choć na życzenie Pary Młodej mogą zawierać elementy tradycji francuskiej".
Opłaty - zgodnie z tradycją kościelną - nie ma, jest ofiara uzależniona od hojności darczyńcy. Musicie się jednak liczyć także z kosztem dekoracji kościoła, jeśli Wam na niej zależy.
Prawem chroniony
Nawet najbardziej romantyczny ślub musi być jednak zawarty w odpowiedni sposób, żeby był uznawany w Polsce. Dlatego w Paryżu musicie także złożyć przysięgę przed Konsulem Generalnym RP, bez względu na to, czy bierzecie także ślub kościelny. Jeśli oboje macie obywatelstwo polskie, wystarczy przedstawić: odpisy aktów urodzenia, zapewnienia o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (które można złożyć bądź w USC ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce, bądź przed konsulem) oraz ważne paszporty lub dowody osobiste. Osoba, która pozostawała już kiedyś w związku małżeńskim powinna ponadto załączyć dokument stwierdzający ustanie poprzedniego małżeństwa - może nim być odpis aktu małżeństwa z adnotacją USC o rozwodzie lub unieważnieniu, albo odpis orzeczenia rozwodowego lub unieważniającego małżeństwo (dokument musi być wydany przez polski sąd, opatrzony klauzulą prawomocności). W wypadku wdowieństwa należy przedstawić odpis aktu poprzedniego małżeństwa i odpis aktu zgonu współmałżonka.
|
|
|
ostatnio dodane:
pokrewne forum:
przeczytaj także:
|
|
przejdź do tematu Ślub w Paryżu aby komentować bezpośrednio na forum. | artykuł ma 13 komentarzy - ostatnie to:
Sensitive napisała: (w dniu: 01-07-2008 23:13)
Nie wiem, czy Paryż jest romantycznym miejscem, nigdy tam nie byłam... Ale chcę to osobiście sprawdzić Może nie marzy mi się ślub tam, ale bardzo chciałbym pojechać tam - koniecznie z moją Połówką! Zamierzamy zrealizować to marzenie w przyszłym, albo nawet jeszcze w tym roku Ja już mam pieniążki, a mój G. właśnie je zarabia i odkłada wirga napisała: (w dniu: 02-07-2008 5:31)
Ja osobiscie nie byłam w Paryzu ale mój mąż był tam 4-krotnie i jemu się tam podobało..Mi napewno podobały sie prezenty które przywiózł dla mnie z Francji
Ale chyba bym nie chciała brać tam ślubu.. Paris30 napisała: (w dniu: 19-08-2008 9:07)
AgathaS napisała: |
Paris30 moglabys mi prosze napisac cos wiecej na temat Waszego slubu??jakie dokumenty sa potrzebne itd.Pozdrawiam |
Chętnie odpowiem na pytania Alitka napisała: (w dniu: 26-08-2008 10:40)
Mi się marzy podróż poślubna na Islandię , a jeśli nie poślubna to chociaż podróż. Kiedyś właśnie myślałam o Paryżu, ale tam i tak pojadę, a Islandia niestety na codzień przekracza moje możliwości finansowe :/ Bisset napisała: (w dniu: 13-09-2008 16:53)
Do Paris30
W przyszłym roku chcielibyśmy wziąć ślub w Paryżu, bardzo proszę o informację ile przed muszę się skontaktować z konsulatem w Paryżu i z kim należy się kontaktować. Mam również pytanie o dokumenty, co jest potrzebne, wyczytałam na innej stronie, że z USC należy wybrać zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, czy należy je jeszcze tłumaczyć bądź zatwierdzać w jakimś innym urzędzie w Polsce? Będę bardzo wdzięczna za cenne uwagi. My planujemy również ślub kościelny. Z pozdrowieniami Paris30 napisała: (w dniu: 26-09-2008 18:41)
do Bisset,
my bralismy tylko śub cywilny w Konsulacie, więc tylko o takim mogę Ci powiedzieć. Wszystko załatwialismy z konsulatem bez żadnych zbędnych problemów przez Internet. Sprawnie i rzeczowo, włącznie z ustaleniem dnia i godziny ślubu. Śluby odbywają sie tylko w piątki. Na stronie internetowej Konsulatu jest podany adres mailowy, na który nalezy napisać. Poza tym wszystkie informacje, jakie dokumenty sa potrzebne znajdziesZ na stronie internetowej Konsulatu RP w Paryżu - nie ambasady!! Po napisaniu maila do konsulatu, błyskawicznie dostalismy odpowiedź, jakie dokumenty należy dostarczyć i w jakim terminie. Dokumenty, jakie są potrzebne, własciwie niewiele różnia się od tych, które nalezy mieć zawierając związek w Polsce. Nie ma potrzeby tłumaczenia dokumentów, ponieważ zawiązek małżeński w Konsulacie RP zawiera się na polskich prawach. Akt zawarcia małżeństwa jest wystawiany przez Warszawę Śródmnieście, lecz jako miejsce zawarcia związku małżeńskiego wpisuje sie, zresztą zgodnie z prawdą, Paryż . Niestety "trochę" to trwa - my dostaliśmy akt prawie miesiąc po ślubie, co było niedogodnością dla nas ze względu na konieczność usprawiedliwienia urlopu okolicznościowego w pracy i oczywiście, w moim przypadku, zmiana nazwiska. To tyle o trudnościach. Reszta to same plusy. Paryż jest niezwykle romantyczny, pełen cudownych fluidów, do dzisiaj wspomnienie pobytu w Paryzu daje mi siły do zycia, bo wiem, że tam wrócę (i ta mysl sprawia, że od razu czuję się lepiej. Paryż to najlepsza sceneria dla zawarcia związku małżeńskiego, jaką mozna sobie wyobrazić. Jesli masz (macie) jeszcze jakieś pytania, bardzo proszę o kontakt - postaram się pomóc najlepiej jak potrafię. Pozdrawiam i życzę powodzenia w załatwianiu formalności do slubu w Paryżu. Ech... zazdroszczę. Zrobiłabym to bez namysłu jeszcze raz. Paris
Dopisek do Bisset
My załatwialismy sprawę ok. 4 miesięcy przed planowanym terminem slubu, ale wiem, że formalności nalezy załatwiać najpóźniej do 30 dni przed ślubem. Nalezy napisać do Konsula, na adres mailowy podany na stronie internetowej Konsulatu. Informacje są na stronie Konsulatu w zakładce "Informacje konsularne" - zawarcie małżeństwa przed Konsulem RP. Oczywiście nalezy zasugerować termin ślubu, jaki Wam odpowiada. Na pewno obydwoje musicie mieć ważne paszporty, pozdrawiam, Paris
zaloguj się aby napisać własny komentarz
|
|