|
Najłatwiejsze do pozyskania w leasingu są samochody osobowe i dostawcze do 3.5 tony dopuszczalnej masy całkowitej. Niektórzy leasingodawcy są na tyle elastyczni, że wystarczy wpłata własna w wysokości 20% od nowo założonej firmy lub 10% od firmy działającej minimum rok, by wyjechać od dealera nowym samochodem. Dziś leasing samochodów jest nie tylko łatwy, ale również opłacalny. Kiedyś by wpisać opłaty leasingowe w koszty uzyskania przychodu trzeba było dokonywać przeróbek samochodów, zakładać tzw. „kratki”. Dziś można wyleasingować dowolne auto osobowe, a opłaty w leasingu operacyjnym wpisywać w koszty bez obawy o negatywne konsekwencje podatkowe. W przypadku wszelkich samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3.5 tony (z wyłączeniem określonych rodzajów) istnieje ograniczenie w wysokości odpisania podatku VAT do wysokości 60 %, nie więcej niż 6 tys złotych, jednak część nie odliczona wchodzi w koszty uzyskania przychodu. W przypadku pozostałych pojazdów podatek VAT można rozliczać w pełnej wysokości.
Co ważne, leasing jako własny produkt posiada dziś prawie każdy producent samochodów osobowych, jednak ostrożnie należy podchodzić do stwierdzenia, że leasing w salonie to najlepszy leasing. Największe, uniwersalne firmy leasingowe oferują często warunki finansowania samochodów lepsze niż tzw. producenckie firmy leasingowe.
Przy wyborze finansowania działalności gospodarczej należy kierować się bardziej rachunkiem ekonomicznym, szybkością, prostotą procedur, pewnością firmy leasingowej, aniżeli możliwością uzyskania finansowania w jednym miejscu.
Reasumując - obecnie przepisy pozwalają leasingować każdy rodzaj samochodu, również auta osobowe, nawet kabriolety. Warto odpowiednio wybrać partnera leasingowego by cieszyć się nowym autem, a może nawet całą flotą pojazdów pracującą dla naszej firmy, bez konieczności angażowania dużych środków własnych i kompletowania zaświadczeń.
Zbigniew Szczygielski
Dyrektor ds. leasingu
Gold Finance
|