|
Wybornego smaku dodaje mu doskonale znana polskim konsumentom Vegeta Mix do bigosu. Za popularyzatorów bigosu w naszym kraju uważa się Władysława Jagiełłę i królową Bonę. Jagiełło miał sprowadzić bigos do Polski z Litwy i podawać go podczas polowań. Królowej Bonie przypisuje się natomiast propagowanie tej potrawy w polskim społeczeństwie, gdyż to właśnie za jej czasów sprowadzono do naszego kraju kapustę. Jedno jest pewne – bigos to tradycyjna potrawa przyrządzana obecnie przede wszystkim zimą i znana w każdym polskim domu.
Jak przygotować najlepszy bigos? Właściwie każdy kucharz i gospodyni domowa przyrządzają go według własnej receptury, przekazywanej w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Jednak różnice dotyczą przede wszystkich proporcji składników oraz stosowanych przypraw. Wspólną bazą charakterystyczną dla każdego bigosu są oczywiście kiszona kapusta, mięso, suszone grzyby, suszone śliwki i cebula. Charakterystyczny smak uzyskuje się dzięki użyciu białej gorczycy, czerwonej papryki, kolendry, kminku rzymskiego, imbiru, rozmarynu, kurkumy, czarnego pieprzu, liści laurowych i chilli. Przyprawy te, wraz z suszoną cebulą oraz grzybami, wchodzą w skład Vegety Mix do bigosu, która nie tylko podkreśli jego walory smakowe ale także znacznie ułatwi przygotowanie.
Według staropolskiej tradycji, mięso dodawane do bigosu powinno ważyć tyle samo co kapusta. Od jego jakości oraz ilości zależy smak potrawy, dlatego do bigosu najlepiej dodawać różnorodne gatunki mięs, szlachetnych pieczeni i kiełbas. Pod koniec gotowania potrawę należy przyprawić odrobiną miodu, który można zastąpić słodkim winem lub powidłami śliwkowymi. Bigos należy dusić przez kilka dni, a zimą wystawiać na całą noc za okno, aby przemarzł. W trakcie odgrzewania zamrożonej potrawy warto podlać ją czerwonym wytrawnym winem, co znacznie wzbogaci jej aromat. Gotowy bigos powinien mieć gęstą konsystencję oraz ciemnobrązowy kolor. Zalecane jest, aby potrawa była lekko pikantna, kwaskowa i słodkawa. Taki smak uzyskać można stosując Vegetę Mix do bigosu – specjalistyczną przyprawę skomponowaną według gustu polskich konsumentów.
Oprócz staropolskiej receptury na bigos znane są także inne warianty tej potrawy. Vegeta Mix do bigosu podkreśli walory smakowe bigosu litewskiego, w którym kapustę kiszoną zastępują kwaskowate jabłka, hultajskiego zawierającego dużo drobno pokrojonego mięsa i słoniny, węgierskiego doprawionego ostrą papryką i śmietaną oraz myśliwskiego bazującego na dziczyźnie i doprawianego jałowcem.
|