|
Dynamiczny wzrost cen sprawił, że kupno nawet niewielkiego mieszkania, przerasta możliwości finansowe przeciętnego Polaka. Mimo to na rynku i tak brakuje około 1 mln. mieszkań. W architektonicznym krajobrazie Polski wciąż dominują bloki i wieżowce, wybudowane jeszcze w latach 70 i 80 ubiegłego wieku i nic nie wskazuje na to, że zmieni się to w ciągu kilku najbliższych lat. Projektowanie przestrzeni miejskiej i dbałość o właściwe zagospodarowanie terenu powoli ulegają jednak zmianie. Zwłaszcza w dużych miastach powstają nowoczesne osiedla mieszkaniowe, mające zaspokoić potrzeby i wymagania klientów nowej klasy średniej.
W pogoni za klientem inwestorzy i developerzy zwracają uwagę na każdy szczegół. Nie buduje się więc już wieżowców, ale budynki kilkupiętrowe. Na ogrodzonym często zamkniętym i monitorowanym terenie, powstają przyjazne dla dzieci place zabaw, małe skwery, podziemne garaże dla samochodów. Nie do pomyślenia jest też brak miejsc postojowych. Niektórzy z developerów zapewniają przyszłym mieszkańcom możliwość indywidualnej aranżacji wnętrz, a do budowy używa się najnowocześniejszych technologii i materiałów budowlanych czołowych producentów. Modne stały się także mieszkania dwukondygnacyjne.
- Podążając za modą i nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi wykonawcy coraz częściej korzystają z kompletnych systemów ociepleniowych i instalacyjnych konkretnego producenta. Zakładają coraz popularniejsze ogrzewanie podłogowe, systemy zabudowy przedściennej. – mówi Andrzej Durda dyrektor ds. technicznych w firmie Tece, producenta inteligentnej techniki domowej. Wszystko po to, aby mieszkanie było funkcjonalne, ale także bezpieczne i komfortowe.
|