|
Każdy z nas jednak wie, że często droga do upragnionego celu bywa naznaczona nieprzewidywalnymi trudnościami. Zdarza się i tak, że weryfikujemy ostateczny kształt tego, do czego dążymy – zgadzamy się na kompromisy i rezultaty połowiczne w stosunku do założeń. O czym powinniśmy pamiętać, aby nasze działania zawsze kończyły się osiągnięciem założonych celów?
Jasno wytyczyć cele i zaplanować ich osiągnięcie
Nie ma mowy o skutecznym działaniu, kiedy ktoś zadowala się przypadkowo osiągniętymi efektami, gdy marzy na przykład, aby zdobyć pracę w zawodzie księgowego, a przez długie lata pracuje na stanowisku fakturzysty. Często wytłumaczeniem dla samego siebie jest brak czasu albo środków finansowych, aby zdobyć kwalifikacje uprawniające do wykonywania upragnionego zajęcia. Jednak ostatecznie o skuteczności świadczy zrealizowanie siebie w wybranym zawodzie. Istotne jest to, by umieć z czegoś zrezygnować po to, by osiągnąć ważniejsze cele. Droga do celu wymaga dyscypliny, systematyczności, poważnego traktowania zaplanowanych czynności oraz odpowiedzialnego stosunku do podejmowanych zadań i obowiązków.
O sprawnym i skutecznym działaniu decyduje żelazna konsekwencja w realizowaniu poszczególnych założeń i kierowanie się zasadą ekonomii. Tadeusz Kotarbiński, polski filozof i twórca prakseologii – nauki o sprawnym działaniu, twierdził, że każdym skutecznym działaniem powinna rządzić zasada oszczędnego wydatkowania wysiłku ludzkiego i energii, tzn. minimalizowanie ich w takim stopniu, w jakim jest to możliwe.
|