|
nie chciał zaszczepić się przeciwko grypie, w przypadku osób z grup wysokiego ryzyka, u których szczepionka przeciwko grypie nie zawsze daje pełna ochronę w porównaniu z osobami zdrowymi, gdy krążące szczepy wirusa grypy różnią się znacznie od szczepów znajdujących się w szczepionce, w czasie pandemii grypy, kiedy brakuje wystarczającej liczby dawek szczepionki lub jest ona dopiero przygotowywana.
Kiedy nagle pojawiają się kaszel, gorączka, ból głowy - mamy prawdopodobnie do czynienia z grypą. Charakterystyczne dla grypy są również: złe samopoczucie, dreszcze, przeczulica skóry, ciepłota ciała powyżej 37,8ºC. Objawami ze strony układu oddechowego będą: surowicza wydzielina z nosa, ból gardła, chrypka, bóle w klatce piersiowej, suchy „szczekający” kaszel mogący wywołać wymioty. Innymi objawami mogą być: brak łaknienia, bóle mięśniowe, zawroty głowy, biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty, senność lub ospałość (występuje u ok. 50% dzieci poniżej 4. roku życia, ale tylko u 10% dzieci w wieku między 5. a 14. rokiem życia), a także objawy żołądkowo-jelitowe, głównie nudności i wymioty, występujące zwykle częściej u dzieci.
Objawy grypy można pomylić z zakażeniem paragrypą, innymi wirusami oddechowymi lub przeziębieniem. Należy pamiętać, że stosowanie tzw. przeciwgrypowych preparatów OTC jedynie zmniejsza nasilenie objawów, ale nie ma wpływu na wirusa grypy. Jedynym dostępnym na polskim rynku lekiem antygrypowym nowej generacji jest oseltamivir (celowana terapia antywirusowa), który należy podać najszybciej jak to możliwe, najlepiej w ciągu 36 godzin od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Lek dostępny jest na receptę i występuje w postaci kapsułek dla dorosłych oraz zawiesiny dla dzieci. Ważną informacją jest możliwość zastosowania leczenia antywirusowego już od 1. roku życia.
|