|
Pospieszne, nierozważne decyzje, albo decyzje podejmowane za ciebie przez innych i akceptowane niejako „zaocznie”, będą miały wpływ na resztę twojego życia. Jeśli nawet nie zaczerpniesz z tej książki niczego innego, to wiedz, że powinnaś mieć czas na przemyślenie swoich możliwości wyboru, przedyskutowanie ich i podjęcie właściwej decyzji. Może ona nie być słuszna (czy wygodna) dla twoich doradców, będzie jednak twoja – ty ją podejmiesz, a nie oni.
Nie bardzo wiesz, jak się badać pod kątem raka piersi? Prasa i telewizja z pewnością nie pomogą ci w tych sprawach. Wielkie zainteresowanie mediów przyciągają natomiast sporne kwestie medyczne. Wszelkie kontrowersje dotyczące raka piersi, jakie można znaleźć w literaturze fachowej są natychmiast recenzowane i komentowane w prasie i telewizji – często zanim jeszcze specjaliści zapoznają się z cytowanym artykułem. Media bowiem jako pierwsze otrzymują czasopisma medyczne, nawet przed prenumerującymi je lekarzami. W rezultacie tego „szumu informacyjnego” kobiety są naprawdę zdezorientowane.
„Każdy guz jest rakiem, dopóki nie zostanie dowiedzione, że nim nie jest”. Mówię to także tobie.
„Biopsja otwarta”, „lumpektomia”, „mastektomia częściowa” – te wszystkie określenia są różnymi nazwami tej samej procedury chirurgicznej. Każde z nich oznacza zarówno usunięcie wykrytej w twojej piersi tkanki rakowej, jak i otaczającego marginesu zdrowej tkanki.
Pragnienie rekonstrukcji piersi nie dowodzi próżności. Nie ma powodu, byś czuła się winna dlatego, że chcesz wyglądać tak, jak przed mastektomią. To jest całkiem normalne, zdrowe pragnienie i jeśli czeka cię amputacja, powinnaś rozważyć ewentualność rekonstrukcji piersi.
|