|
Stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych stężeń dwu zanieczyszczeń: pyłu zawieszonego w powietrzu oznaczonego symbolem PM 10 i dwutlenku azotu.
Zanieczyszczenia te są szkodliwe dla zdrowia płuc, a szczególnie dla chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc(POChP) - wyjaśnia prof. Jan Zieliński, koordynator Programu „Głęboki Oddech”. Pył zawieszony to pył o bardzo drobnych cząsteczkach, o średnicy poniżej 10 mikrometrów. Unosi się w powietrzu, wdychany dostaje się w głąb płuc, drażni oskrzela, powoduje odczyn zapalny i zwiększone wydzielanie śluzu przez płuca. Natomiast dwutlenek azotu uszkadza bardzo delikatne komórki dróg oddechowych co ułatwia przenikanie do płuc bakterii i wirusów.
Jak powszechnie wiadomo jedną z przyczyn zanieczyszczeń w dużych miastach jest przede wszystkim duży ruch samochodowy. To również przyczyna opisanych wyżej zanieczyszczeń. Widoczny na ulicach samochodowy tłok niewątpliwie wpływa negatywnie na zdrowie naszych płuc. Jest jeszcze jedna przyczyna zwiększonego stężenia pyłu PM 10 i dwutlenku azotu, mianowicie ożywiony ruch budowlany. Dlatego też każdą wolną chwilę warto spędzić poza miastem, w bliskim kontakcie z przyrodą.
|