|
Na wystawę około 140 prac tego współczesnego artysty Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza od 15 września do 18 listopada br. Wernisaż odbędzie się w piątek 14 września o godz. 15.00.
Malarstwo Franciszka Maśluszczaka jest jednym z ciekawszych zjawisk we współczesnej sztuce polskiej, zaliczane przez krytyków do nurtu ekspresji metaforycznej. Prace są wyraziste, przez co silnie wpływają na emocje widza. Panuje w nich baśniowy nastrój, szczególna atmosfera sennych marzeń i surrealistycznych wizji.
Kompozycje obrazów są bogate kolorystycznie, przedstawiają sceny rodzajowe i miejskie pejzaże. Ich bohaterowie to sympatyczni lecz nie pozbawieni wad mieszkańcy małych miasteczek, a także baśniowe, uczłowieczone stwory. Postacie pojawiają się często w nienaturalnych proporcjach – tak wobec siebie jak i nierealnej przestrzeni, z którą pozostają jednak w pełnej harmonii.
Najczęściej tematykę prac artysta czerpie z własnych doświadczeń i wnikliwej obserwacji świata. Wspomina lata młodości, powraca do bliskich sobie osób oraz miejsc, m.in. małych miasteczek, na które spogląda z dużą lecz nie bezkrytyczną życzliwością. Nutę sarkazmu wyczuwa się również w pracach obrazujących wady i słabości ludzi.
Joanna Szeligowska-Farquhar kurator wystawy pisze w katalogu: „Typ postaci powtarza się. Najczęściej są to sylwetki niskie i krępe, o dużych dłoniach i stopach, z korpusami osadzonymi na krótkich nogach. Intrygujące są ich owalne twarze, wyraziste nosy i usta oraz głęboko osadzone oczy tworzące całość emanującą melancholijnym smutkiem, nawet wtedy gdy się uśmiechają. Kształt, ubiór i gestykulacja tych postaci przywodzi na myśl płaskorzeźbione sylwetki osadzone w kapitelach kolumn, bądź na portalach romańskich katedr. Natomiast smukłe, efemeryczne, zwiewne sylwetki kobiet bądź nieco zniewieściałe postacie młodzieńców o delikatnych twarzach kojarzą się z pozbawionymi cielesności kobietami z gotyckich malowideł. Patrząc na te sceny odnosi się wrażenie, że życie współczesne zawarte w osobistych wspomnieniach i uczuciach artysty zostało ubrane w kostium średniowiecznego obrazowania”.
|