|
Franciszek Maśluszczak twórczo wykorzystuje dziedzictwo przeszłości, m.in. poliptykowe kompozycje zaczerpnięte ze średniowiecznej szkoły malarstwa. Artysta dzieli obraz na kilka kwater, z których środkowa, największa część stanowi główny temat. Pozostałe sceny, w przeciwieństwie do tradycyjnych poliptyków, sprawiają wrażenie mniej lub bardziej niezależnych treściowo kompozycji.
Na wystawie w Muzeum Śląskim zobaczymy około 140 obrazów, namalowanych techniką akrylu lub akwareli. W większości są własnością artysty lub pochodzą z „Wrocławskiej Kolekcji”.
Franciszek Maśluszczak (ur. w 1948 w Kotlicach) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się pracą pedagogiczną na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Uprawia malarstwo, rysunek oraz grafikę, ilustruje książki dla dzieci i dorosłych, projektuje okładki oraz plakaty. Zrealizował cykl fresków Drogi Krzyżowej w kościele p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie (2006) oraz polichromię w kapliczce w Borkach koło Wrocławia (2002).
Kuratorem wystawy jest Joanna Szeligowska-Farquhar.
|