|
Dzięki działaniu zmniejszającemu stan zapalny działa on przyczynowo – nie tylko łagodzi objawy, ale ponadto usuwa przyczynę dolegliwości bólowych. Preparaty ibuprofenu podane doustnie szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego i w krótkim czasie uśmierzają ból. Początek działania następuje już po 15 – 30 minutach i utrzymuje się przez około 6 – 8 godzin.
Podstawowym wskazaniem do zastosowania preparatów ibuprofenu są ostre i przewlekłe stany zapalne. Najczęściej stosowany jest w przypadku zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, bólach zębów, gardła czy gorączce. Jest on również skuteczny w przypadku dolegliwości związanych z menstruację – nie tylko łagodzi dolegliwości bólowe, ale również zmniejsza napięcie mięśnia macicy, działając tym samym przyczynowo na źródło dolegliwości.
Badania prowadzone w grupie pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniowa stawów wykazały, że ibuprofen w dawkach 1200 mg na dobę jest lekiem skuteczniejszym niż paracetamol. Liczne badania kliniczne potwierdzają ponadto większe bezpieczeństwo ibuprofenu w porównaniu do innych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Na podstawie dużych badań epidemiologicznych udowodniono, że przewlekłe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet oraz raka jelita grubego. Obiecujące są także efekty stosowania ibuprofenu w leczeniu wspomagającym w chorobie Alzheimera.
Proponowany przez Polfę z Pabianic lek o nazwie Ibupar Forte zawiera maksymalną dawkę ibuprofenu (400 mg w tabletce) dostępną bez recepty. To właśnie dzięki temu już jedna tabletka wykazuje silniejsze działanie przeciwbólowe. Preparat ten skutecznie uśmierza bóle różnego pochodzenia: mięśniowe, menstruacyjne, głowy, zębów, neurobóle czy pourazowe. Ponadto działa przeciwzapalnie w przeziębieniach, chorobach reumatycznych i naczyniowych.
|