|
Golf to jedyny sport, w którym etykieta jest tak ważna. Określa ona zarówno strój graczy, jak i sposób zachowania się na polu. Pierwszą damą, która już w XVI wieku dostrzegła uroki tego sportu była szkocka królowa Maria.
Krótka historia kobiecego golfa
W XVI wieku pojawiają się pierwsze wzmianki o damskich przedstawicielkach na polu golfowym, które pozwalają uznawać królową Marię za pierwszą w historii golfistkę. Według źródeł, już zaledwie kilka dni po tajemniczej śmierci swojego drugiego męża Lorda Darnleya oddawała się grze w golfa. Niestety niezbyt długo, ponieważ została oskarżona za zabójstwo męża i stracona. Jednak przez następnych 200 lat o kobiecym golfie w ogóle się nie wspomina. Kolejne zapiski pojawiają się dopiero w 1792 roku.
Pewnym przełomem, w postrzeganiu golfa jedynie za domenę mężczyzn był pierwszy żeński klub golfowy. Powstał on najprawdopodobniej w St. Andrews w 1867 roku. Jednak i wtedy okazało się, że kobiece rozgrywki sprawiają wiele trudności. Powodem był nieodpowiedni strój. Suknie krępujące ruchy zawodniczek, utrudniały im przyjęcie odpowiedniej pozycji do pełnego i prawidłowego swingu. W 1893 roku na Wyspach Brytyjskich utworzono Ladies Golf Union, a już rok później rozegrano pierwsze mistrzostwa kraju- British Ladies Golf Championship. W latach 90. XIX wieku kobiecy golf na dobre zagościł także w Ameryce.
Od przełomu lat 40. i 50. ubiegłego wieku zaczyna się rozkwit kobiecego golfa. Do historii żeńskiego golfa na stałe wpisują się takie nazwiska jak Mickey Wright, Katy Withworth, Patty Berg i wiele innych. Lata współczesne to okres świetności takich zawodniczek jak Laura Davis, Lorena Ochoa oraz przede wszystkim Annika Sorenstam, współczesna legenda golfa.
autor: / źódło: / opracowanie:
Golf24
|