|
Dopadła Cię angina, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych. Zaczyna się nagle i często atakuje latem. Angina to stan zapalny całego organizmu, który z reguły przebiega z wysoką gorączką. Jednym z objawów jest silny ból gardła potęgujący się przy przełykaniu.
- Choroba charakteryzuje się zmianami miejscowymi migdałków podniebiennych. Ulegają one przekrwieniu i obrzmieniu, co z kolei powoduje ich powiększenie się, a na ich powierzchni pojawiają się żółtawobiałe naloty ropne. Rozwija się proces zapalny. Zazwyczaj angina atakuje znienacka, gdyż okres wykluwania się wynosi tylko kilka godzin. – mówi Katarzyna Mirska, lekarz medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego Lim. Angina jest chorobą pochodzenia bakteryjnego pojawiającą się często latem, gdy organizm jest osłabiony wysokimi temperaturami. Wystarczy, że rozgrzane na słońcu ciało będziemy chcieli bardzo szybko schłodzić w zimnej wodzie. W tym momencie „uśpione” w migdałkach bakterie, „budząc się” zaczną gwałtownie się rozmnażać, by w końcu wywołać chorobę. Dlatego też nie włączajmy klimatyzacji na najwyższe obroty w samochodzie, gdy na zewnątrz jest żar. Nagłe zmiany temperatury sprzyjają infekcji. Różnica pomiędzy temperaturą panującą na zewnątrz, a tą w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna przekraczać 5 st. C.
Ponadto choroba może pojawić się, gdy zjemy zbyt szybko lody albo popijemy je ciepłą herbatą. Rozwijaniu się jej sprzyja picie zimnych napojów, przede wszystkim tych gazowanych. Bąbelki ochładzają gardło i rozpulchniają śluzówkę, do której z łatwością wnikają bakterie. - Angina roznosi się także drogą kropelkową, więc można zarazić się przez bliski kontakt z chorą osobą, np. używanie tych samych naczyń, pocałunki. Natomiast zarażenie się podczas samego przebywania w otoczeniu chorej osoby jest o wiele rzadziej spotykane niż w przypadku innych infekcji dróg oddechowych – mówi Katarzyna Mirska, lekarz medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego Lim.
|