|
Nie unikniemy jednak burz. Warto się do nich odpowiednio przygotować, ucząc się dbałości o własne bezpieczeństwo. Latem dochodzi do największej liczby wypadków. Obok kolizji na drogach i utonięć, wzrasta ilość urazów fizycznych powodowanych często... zwyczajnym brakiem wyobraźni. Jedną z przyczyn uszkodzeń ciała może być niefrasobliwe zachowanie podczas burzy.
Pogoda bywa zmienna nie tylko w górach. Dlatego tak ważna jest nasza umiejętność przewidywania. Stanowi ona wręcz podstawową zasadę bezpieczeństwa.
Jak zachować się w trakcie burzy
Nadciągające ciemne chmury, duszne powietrze, widoczne w oddali błyskawice oraz odgłosy grzmotów to znane wszystkim oznaki nadchodzącej burzy. Jak powinniśmy się wówczas zachować? Wszystko zależy od sytuacji i miejsca, w którym się znajdujemy.
Jeżeli burza zaskoczy nas na otwartej przestrzeni, powinniśmy zachować spokój. Nie należy ukrywać się pod drzewami, metalowymi konstrukcjami czy przydrożnymi słupami. Powinniśmy także zrezygnować z ucieczki przed burzą. Lepiej przeczekać ją pod zadaszeniem, uważając równocześnie, aby przypadkiem nie oprzeć się np. o elementy instalacji, jaką jest piorunochron.
Burza w górach i nad wodą
Burza, która zastanie nas w górach lub nad jeziorami, wymaga nieco innych zachowań. Górskie burze rozpoczynają się najczęściej w okolicach południa lub popołudniu. Warto pamiętać, aby nie przebywać wówczas na graniach. Należy także jak najszybciej schodzić na dół, unikając chowania się pod skalne wanty. Omijajmy strumyki, potoki i wejścia do jaskiń. I pozbądźmy się też wszelkich przedmiotów z metalu – urządzenia metalowe przyciągają wyładowania atmosferyczne.
|