|
U stomatologa
Podczas wizyty dentysta przedstawia pacjentowi plan leczenia, wyjaśnia metody, które zostaną u niego zastosowane oraz możliwe powikłania. - To jest ten moment, kiedy może się jeszcze zastanowić, zadać specjaliście nurtujące pytania, rozwiać swoje wątpliwości. Jeżeli przewiduje wystąpienie jakichkolwiek problemów powinien podzielić się tym z lekarzem prowadzącym. Pacjent też powinien sobie zdawać sprawę, że bez jego współpracy i przestrzegania zaleceń stomatologa nie uda się uzyskać oczekiwanych efektów – dr Piotr Wieczorek, stomatolog z Centrum Medycznego LIM.
Pierwszą czynnością podejmowaną przez implantologa jest ocena tkanki kostnej, która stanowi podłoże implantu. Oceniana jest jej ilość, jakość biologiczna. Na jej stan mogą rzutować przebyte i aktualne choroby, dlatego istotna jest rozmowa z pacjentem i zebranie wszelkich niezbędnych danych. Ponadto ocenie podlega również ogólny stan jamy ustnej, schorzenia przyzębia, stan śluzówki. Brane są również pod uwagę wady zgryzu, jednak jeśli pozwala na to ilość kości to współczesna implantologia daje możliwość uzupełnienia wszystkich typów braków w uzębieniu.
Czy dla każdego?
Zabieg implantacji nie jest wskazany we wszystkich przypadkach. Po pierwsze nie można go wykonać u osób, u których tkanka kostna szczęki jest niewystarczająca np.: po przebytych przez pacjenta chorobach. Stomatolog dokonuje oceny na podstawie zdjęć radiologicznych i coraz częściej wykonywanej tomografii komputerowej. Ponadto przeciwwskazaniem do zabiegu może być stan zdrowia oraz choroby przebyte lub obecne.
|