|
przygotowanego przez organizatorów kampanii „Sekrety kobiecych serc”. Zapytanie o najczęstszą chorobę wśród kobiet, ujawniło szczególnie niski poziom świadomości zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi wśród kobiet poniżej piątej dekady życia. 74% wskazań na choroby układu krążenia pochodziło od Polek w wieku powyżej 50 lat. Oznacza to, że młodsze respondentki wskazywały na ten groźny problem średnio 3 razy rzadziej (!).
Tak duża różnica w odpowiedziach może być rezultatem tego, że kobiety po pięćdziesiątce częściej doświadczają problemów sercowo-naczyniowych, ponieważ hormony przestają chronić ich układ krążenia. W związku z tym mają częstszy kontakt z lekarzami i dopiero wtedy pojawia się świadomość zagrożenia. Stąd też zapewne wynikła tak znaczna różnica w wypowiedziach kobiet młodszych i starszych - mówi Jadwiga Przybyłowska, specjalista ds. komunikacji pro-zdrowotnej firmy Unilever.
W Polsce co druga kobieta umiera na skutek chorób układu krążenia. Jest to pierwsza przyczyna zgonów. Polkom wciąż brakuje świadomości, że dzięki odpowiednio wcześnie podjętym działaniom profilaktycznym niektóre czynniki chorobotwórcze można zminimalizować, a w niektórych przypadkach całkowicie wyeliminować. Potrzeba edukacji zdrowotnej, szczególnie wśród kobiet w młodszym i średnim wieku, co pokazują wyniki badań.
|