|
Należy także pamiętać o funkcjonalności pomieszczenia, które będzie spełniało różne potrzeby szybko rosnącego małego człowieka.
Funkcjonalnie
Zaczynamy od łóżeczka, które stanowi podstawowy mebel dla każdego niemowlęcia. Ponieważ jego mały użytkownik szybko urośnie, praktyczne jest od razu większe, np. o wymiarach 140 x 70 cm. Przy łóżeczku dobrze jest postawić szafkę na wszystkie niezbędne drobiazgi i przewijak. Warto także przewidzieć miejsce na wygodny, najlepiej bujany fotel dla karmiącej mamy, która przez pierwsze miesiące spędzi w nim długie godziny. Pozostałe meble planujmy z rozwagą. Zbyt duża ich ilość ograniczy swobodę poruszania się po pokoju – istotne w sytuacjach „utulania” malucha. Ponadto, w mieszkaniach z dużą liczbą sprzętów łatwiej gromadzi się kurz, który jest częstą przyczyną alergii. Do pozostałych siedlisk tego częstego alergenu należą dywany i wykładziny, a także wypełnienia materacy, poduszek czy kołder oraz tapicerowane meble. Zadbajmy więc, aby było ich jak najmniej.
Bezpiecznie
Znaczącą powierzchnią wpływającą na komfort użytkowania pomieszczenia jest podłoga. Alergolodzy apelują aby była ona wykonana z materiałów naturalnych. Dobrym rozwiązaniem jest deska barlinecka. Zapewnia ona dobrą izolację akustyczną – stłumi nasze „skradanie się” do łóżeczka niemowlęcia. Istotną zaletą deski barlineckiej jest łatwość pielęgnacji. Wystarczy tylko przetrzeć jej powierzchnię lekko wilgotną szmatką. Bardzo dobre właściwości pochłaniania i oddawania wilgoci − „oddychająca” podłoga − posiadają deski olejowane. Co więcej, zarówno te olejowane jak i lakierowane są antystatyczne, co zapobiega zawirowaniom kurzu i elektryzowaniu się posadzki. W przypadku deski barlineckiej naturalny olej i lakier nie zawierają środków zapachowych, syntetycznych barwników ani substancji konserwujących.
|