opatrzone znakami gwarantującymi certyfikowane pochodzenie oliwy z najpiękniejszych regionów Włoch. Znaki DOP i IGP pozwalają utrzymać specyfikę i organoleptyczne cechy produktów, jak również wielowiekową tradycję, z której się wywodzą. Dla konsumenta są gwarancją wysokiej jakości potwierdzonej oficjalnym certyfikatem.
Monini DOP Umbria
- Odmiany oliwek: głownie Moraiolo, Frantoio i Leccino
- Smak: gorzkawy i lekko pikantny
- Zapach: świeżych owoców (oliwek), lekki aromat kwiatów oraz leśnego poszycia (typowy dla Umbrii)
- Kolor: zielony z żółtozłotym odcieniem
- Kwasowość: ok. 0.3%
- Zastosowanie: jako przyprawa do mięs z grilla i gęstych zup
|
Monini IGP Toscano
- Odmiany oliwek: dozwolone wszystkie występujące w regionie (ok. 30)
- Smak: owocowy, lekko pikantny
- Zapach: świeżych owoców (oliwek), lekko migdałowy przypominający karczochy
- Kolor: zielony z żółtozłotym odcieniem
- Kwasowość: maks. 0.4%
- Zastosowanie: jako przyprawa zwłaszcza do mięs z grilla, gęstych zup i warzyw
|
DOP (Denominazione d'Origine Protetta czyli Chroniona nazwa pochodzenia) jest oznaczeniem regionu lub ogólnie miejsca, przyznawanym przez Unię Europejską produktom rolnym lub artykułom spożywczym, których jakość czy wyjątkowe charakterystyki są bezpośrednio związane z danym otoczeniem geograficznym i występującymi na nim czynnikami naturalnymi. Wszystkie fazy produkcji, w przypadku produktów DOP, odbywają się na określonym obszarze geograficznym. W przypadku oliw DOP drobiazgowy regulamin określa wszystkie etapy produkcji, począwszy od wyboru odmian drzew oliwnych, poprzez metody tłoczenia, aż po skład końcowej mieszanki, właściwości chemiczne (stopień kwasowości) i butelkowanie.
W przypadku oznaczenia
IGP (Indicazione Geografica Protetta czyli Chronione oznaczenie geograficzne) tylko jedna z faz produkcji musi odbywać się w regionie, którego nazwę nosi produkt, a poszczególne zasady zawarte w regulaminie są mniej rygorystyczne niż w przypadku DOP.