|
Przydadzą się też małe rondelki, półlitrowe lub litrowe, gdzie możemy przygotować sosy do ryby, która jest akurat w piekarniku, podgrzać mleko lub podsmażyć jakiś sos czy Chutney.
Jakie cechy garnka i patelni są ważne dla kucharza?
Najważniejsze, żeby garnek nie był emaliowy i nie miał części zewnętrznej z aluminium. Nie jestem również zwolennikiem używania naczyń o podwójnym dnie, gdzie wlewa się wodę. Takie garnki nadają się jedynie do gotowania mleka. Garnek powinien być stalowy, o odpowiedniej wadze. Plus dla firmy Fiskars, że wprowadziła także pokrywki, które nie parzą, bo mają dodatki z tworzywa, zarówno w pokrywkach, jak i w rączkach. Warto właśnie na to zwrócić uwagę, jak i na to, czy pokrywki mają dziurki, dzięki czemu pokrywka nie tańczy, gotowane danie nie rozlewa się, a para uchodzi swobodnie.
W garnkach smażę rzadko, raczej robię to na patelniach z wysokim rantem, które są wygodniejsze i praktyczne. W patelniach oprócz wykonania i designu, oraz dobrego stopu i oryginalnego Teflonu warto zwrócić uwagę na rączki. W tanich patelniach pokrytych jakąś podróbką Teflonu, po miesiącu patelnia się jeszcze nie zniszczy, ale rączka już lata.. W niektórych luksusowych garnkach są rączki drewniane, a takie niestety latają niemiłosiernie. W dobrych naczyniach są rączki z tworzywa. Problem w tym, że jak się postawi coś na trzy palniki to niestety jest zapach przypalonego plastiku. Idealne rączki nie powinny się nagrzewać, a jak je włożymy do pieca przez przypadek, to nie powinny się rozpuścić. Fiskars znalazł kompromis między metalem, a tworzywem, nie nagrzewa się, nie pachnie, ale niestety z pieca nadal trzeba wyciągać ze ścierką. Połączenie metalu z tworzywem jest idealne bo nie ma żadnych ruchów, a patelnia nawet wilgotna nie wypadnie z ręki.
|