|
w rekomendacjach do polityki prorodzinnej, które zostaną przekazane 25 kwietnia Joannie Kluzik-Rostkowskiej, wiceminister pracy i polityki społecznej.
Rekomendacje powstały w odpowiedzi na przedstawiony przez Minister Kluzik-Rostkowską zarys „Polityki rodzinnej 2007-2014”. Zdaniem ekspertów UNDP większe wykorzystanie urlopu wychowawczego przy jednoczesnej możliwości podejmowania pracy w systemie elastycznego zatrudnienia wymaga m.in. promocji partnerskiego modelu rodziny oraz wprowadzenia obligatoryjnej fazy urlopu podejmowanego przez mężczyznę.
Kluczowe zadania, jakie powinna zawierać skuteczna polityka prorodzinna to m.in. poprawa warunków startu zawodowego i życiowego młodych ludzi. Obecnie w przedziale wiekowym 19-24 lata notujemy bezrobocie prawie dwukrotnie większe od średniej krajowej. Istotne jest większe wykorzystanie potencjału zawodowego kobiet, a także poprawa warunków ich powrotu na rynek pracy po czasowej nieaktywności. Konieczne jest także podwyższenie realnego, średniego wieku wyjścia kobiet z rynku pracy z dzisiejszych faktycznych 54 lat do ustawowego poziomu 60 lat.
Efektywne godzenie życia zawodowego i rodzinnego będzie także wymagało upowszechnienia bardziej elastycznych form pracy i poprawy dostępności oraz jakości opieki nad dziećmi. Odpowiednie i niewymuszone stosowanie elastycznych form zatrudnienia odpowiada na wiele obaw młodych rodziców, a przede wszystkim matek, które boją się o utratę pracy po zajściu w ciążę i urodzeniu dziecka - powiedział dr Michał Boni kierujący zespołem ekspertów UNDP ds. rynku pracy działającego w ramach projektu „Rodzic-Pracownik”.
Upowszechnienie tego typu rozwiązań jest obopólnie korzystne dla pracownika i pracodawcy. Bardzo ważne jest zapewnienie stałego rozwoju pracownika np. poprzez udział w szkoleniach, mimo przebywania na urlopie wychowawczym.
|