|
Rutynowe szczepienia nastolatek w wieku 11 – 12 lat oraz szczepienia starszych dziewcząt i kobiet przeciw HPV rekomendują Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) oraz Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV. PTG szacuje, że szczepienia nastolatek i młodych kobiet przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego spowodują zmniejszenie ogólnej liczby zachorowań na raka szyjki macicy od 76 do 96 procent w ciągu 15 – 20 lat od rozpoczęcia szczepień. Oba towarzystwa podkreślają wysoką skuteczność szczepionek przeciw HPV – która w ciągu pięciu lat obserwacji w badaniach klinicznych wyniosła 100 procent. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, które przygotowało rekomendacje przy udziale innych towarzystw (m. in. Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej) zaleca także szczepienia dziewcząt i kobiet w wieku od 13 do 26 lat oraz chłopców w wieku od 9 do 15 i dziewczynek w wieku od 9 do 11 lat. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Profilaktyki zakażeń HPV opublikowano w kwartalniku "Family Medicine & Primary Care Review" zaś rekomendacje PTG w piśmie "Ginekologia Polska".
Rak szyjki macicy ciągle groźny w Polsce
Według ostatnich danych dostępnych w Krajowym Rejestrze Nowotworów w 2004 roku na raka szyjki macicy zachorowało 3345 Polek, a zmarło 1819. Tak wysoka liczba zgonów utrzymuje się od lat mimo, że wczesne wykrycie choroby daje duże szanse wyleczenia. Dlatego polskie towarzystwa medyczne nie tylko rekomendują szczepienia przeciw HPV, ale również zalecają regularne wykonywanie badań cytologicznych, pozwalających na odpowiednio wczesne wykrycie zmian przedrakowych. Przed szczepieniem nie jest konieczne wykonywanie testów na obecność wirusa HPV.
Dostępne szczepionki
Obecnie na rynku polskim dostępna jest szczepionka Silgard skierowana przeciw czterem typom wirusa HPV 6, 11, 16 i 18. To właśnie onkogenne typy tego wirusa (16 i 18) są odpowiedzialne za 70 procent przypadków raka szyjki macicy na świecie. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej szczepionka jest wskazana dla dzieci w wieku od 9 do 15 lat oraz kobiet w wieku od 16-26 lat. Szczepionka jest wskazana w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przedrakowym szyjki macicy wysokiego stopnia typu CIN 2/3, stanom przedrakowym sromu typu VIN 2/3 oraz powstawaniu brodawek płciowych, powodowanych zakażeniem HPV 6, 11, 16, 18. W przypadku chłopców szczepienie będzie zapobiegać zakażeniom wirusem HPV i powstawaniu brodawek płciowych. Na rejestrację w Unii Europejskiej czeka obecnie jeszcze jedna szczepionka, skierowana przeciwko dwu typom wirusa HPV 16 i 18.
|