|
Pozwalają one na sprawdzenie, czy pasażerowie nie mają przy sobie żadnej broni.
Firma Terahertz Microelectronics stworzyła pierwsze na świecie terahercowe urządzenie nadawczo-odbiorcze wielkości monety. Może ono być wykorzystywane do wykrywania niebezpiecznych materiałów, nawet tych ukrytych pod ubraniem. Technologia działania oparta jest na promieniowaniu terahercowym, które mieści się między mikrofalami, a falami podczerwonymi. Używana jest głównie przez radioastronomów i naukowców zajmujących się badaniem atmosfery. Technologia ta pozwala na identyfikację związków chemicznych w mgławicach i atmosferze.
Sandia National Laboratories, we współpracy z Massachusetts of Technology opracowuje terahercowy kwantowy laser kaskadowy. Takie urządzenia są bardzo małe i mogą generować promień lasera o mocy wyjściowej przekraczającej 100mW. Przy wykorzystaniu tej technologii można stworzyć przenośny skaner do prześwietlania podejrzanych pakunków.
Technologia może być wykorzystywana do wykrywania broni, materiałów wybuchowych, a także broni masowego rażenia. Obecnie brakuje jednak niezbędnej infrastruktury, koniecznej do przeniesienia technologii terahercowej z laboratorium do zastosowań praktycznych.
autor: / źódło: / opracowanie:
4Press
|