|
Badanie przeprowadzono również w Polsce. Celem badania było zbadanie poziomu satysfakcji różnych narodowości pod kątem wielu aspektów życia codziennego, standardu mieszkań, życiowych potrzeb, domu i rodziny. Synovate jest jedną z dziesięciu największych agencji badań rynku na świecie i należy do międzynarodowego holdingu AEGIS Group plc. W Polsce firma Synovate rozpoczęła swoją działalność w 1991 roku, jako jedna z pierwszych niezależnych, międzynarodowych agencji badawczych.
Kto jest zadowolony ze swojego życia?
Niewątpliwie najbardziej zadowoleni są Szwajcarzy, Holendrzy, Belgowie i mieszkańcy Skandynawii. Potwierdziło to ponad 80% respondentów z tych krajów. Na drugim końcu skali znaleźli się Słowacy, którzy najwyraźniej mają powody do niezadowolenia, gdyż 41% respondentów powiedziało, że nie są szczęśliwi. Na tym tle Polacy wypadają nieźle. Ponad 57% badanych Polaków przyznało, że są zadowoleni z obecnego życia, a 17% uznało, że są wręcz szczęśliwi.
Czy żyjemy tak, jak byśmy chcieli?
Niemal 82% Holendrów i Finów spędza swoje życie tak, jak chcą. Natomiast Słowacy i Węgrzy chcieliby żyć zupełnie inaczej – jak? Tego niestety badania nie wyjaśniły. W Polsce, jak i we Francji – badania pokazały, że 50% Polaków i Francuzów żyje tak, jak by chciało.
Więcej pieniędzy, więcej czasu dla rodziny i przyjaciół czy czasu dla samego siebie?
Co mogłoby sprawić, abyśmy mieli lepsze samopoczucie i czuli się szczęśliwszymi? "Więcej pieniędzy na codzienne wydatki" - wskazali na pierwszym miejscu Kanadyjczycy, Amerykanie i Portugalczycy. Potwierdziło to ponad 50% badanych osób w tych krajach. Polacy również wymienili pieniądze, jako niezbędny czynnik przesądzający o szczęściu. Choć odpowiedzi tej udzieliło 44% badanych, to na drugim miejscu aż 39% wskazało potrzebę spędzania więcej czasu w domu z rodziną bądź z przyjaciółmi. Dla Węgrów, Szwajcarów i Duńczyków pieniądze najwyraźniej nie są najważniejszym priorytetem, ponieważ tylko 26% osób mieszkających w tych krajach uznało, że pieniądze stoją na drodze do szczęścia. Choć wszyscy badani chcieliby nieco dłużej pospać, to największy "apetyt na sen" mają Słowacy, Rosjanie i Szwajcarzy.
autor: / źódło: / opracowanie:
IKEA
|