|
Z kolei dbałość o siebie to odpowiednie podejście do leczenia. Decyzji o insulinoterapii nie wolno się bać i odkładać w nieskończoność. Insulinoterapia powinna być nowoczesna i jednocześnie bezpieczna. Aby pokonać cukrzycę – lekarze muszą wspierać chorych proponując nowoczesne rozwiązania. Należy również wspomnieć, że w niektórych chorych leczonych lekami doustnymi, insulinoterapię stosuje się czasowo u m.in. podczas stanów zapalnych, podczas zabiegów operacyjnych, w ciąży i w okresie karmienia piersią. I chorzy powinni się do tych wskazań stosować.
W jaki sposób chorzy są leczeni insuliną? Skoro istnieje dziś tak wiele jej rodzajów to, czy udaje się dostosować terapię w taki sposób, aby pacjent mógł normalnie żyć i pracować?
O to głównie nam chodzi. Aby jednak leczenie było skuteczne, pacjent musi zdobyć wiedzę o swojej chorobie, wiedzieć jak reagować na sygnały swojego organizmu. Powinien więc prowadzić systematyczną samokontrolę, czyli przede wszystkim oznaczać poziom cukru we krwi przed głównymi posiłkami, a także po posiłku. Chory musi umieć układać odpowiednią dietę. Ponieważ u zdrowej osoby po posiłku następuje wyrzut insuliny przez trzustkę, chodzi o naśladowanie tego fizjologicznego procesu. Pacjent wstrzykuje sobie insulinę przed jedzeniem, ale wcześniej musi obliczyć odpowiednią dawkę, która zależy od: planowanej zawartości węglowodanów w posiłku, poziomu cukru we krwi przed posiłkiem, pory dnia, planowanego wysiłku, np. kiedy idzie pobiegać, insuliny musi podać sobie mniej. Aby to wszystko robić codziennie, osoba z cukrzycą musi umieć interpretować wyniki pomiarów cukru. Dlatego bardzo ważna jest edukacja oraz współpraca między pacjentem a lekarzem.
Taki sposób leczenia nosi nazwę intensywnej funkcjonalnej insulinoterapii. W takim leczeniu ważną rolę spełniają analogi insuliny, ponieważ są wygodne w stosowaniu, łatwe w kontroli i szybko działają. Leczenie dwufazowym analogiem w cukrzycy typu 2 jest znacznie prostsze. Stosuje się jedno lub dwa wstrzyknięcia na dobę. Dawka jest stała, ustalana na początku leczenia, a samokontrola (pomiary cukru we krwi) nie musi być tak częsta. Jeśli pacjent z cukrzycą typu 2 wymaga leczenia insuliną, zdecydowanie powinna być ona stosowana w możliwie prostych schematach i wprowadzana jak najwcześniej.
Cdn.
|