|
Informacje na temat ilości pary wodnej generowanej przez dane urządzenie można znaleźć w instrukcji obsługi każdego nawilżacza lub dopytać u sprzedawcy. Jednak po stronie klienta stoi decyzja o wielkości wytwarzanych kropel. Zbyt duże mogą osadzać się w postaci rosy na meblach i podłodze, powodując paczenie drewna lub moczenie dywanu lub wykładziny. Nawilżacz powinien być także wygodny w użyciu – woda musi być uzupełniana nie za często, ale także nie wolno dopuszczać do tego by tęchła i rozwijały się w niej bakterie. Uzupełniając wodę każdorazowo należy umyć zbiornik.
Nawilżacze pojawiły się już biurach łagodząc infekcje górnych dróg oddechowych oraz szczypanie oczu niekoniecznie wywołane długotrwałą pracą przy komputerze. Coraz częściej goszczą także w domach mieszkalnych, gdzie ceniony jest komfort i warunki sprzyjające relaksowi oraz głębokiemu snu. To nie tylko moda na pokaz nowoczesnych urządzeń lecz faktyczna troska o nasze zdrowie. Dostosowując wilgotność pomieszczeń do naszych potrzeb, czy to przy pomocy profesjonalnych nawilżaczy czy też domowymi metodami dbamy także o naturalne podłogi zachowując ich piękno na dłużej.
Jedyne, czego można się obawiać to sytuacja, w której dopuścimy do zbyt dużego zawilgocenia. A zbyt duża wilgotność powietrza, prócz skutków mało estetycznych w postaci zawilgoconych ścian i wiecznie zaparowanych okien, może być groźna dla ludzkiego zdrowia. Powietrze ciężkie od pary wodnej i rozwijających się w niej drobnoustrojów oraz pleśni nie wpływa dobrze ani na samopoczucie mieszkańców ani na materiały naturalne użyte do wykończenia danego wnętrza.
Jeżeli ingerujemy w klimat pomieszczeń, ogrzewając bądź nawilżając je, warto zachować zdrowy rozsądek i dystans wobec nowinek technicznych. Instalując ogrzewanie podłogowe trzymać należy się zasady mówiącej o tym, że maksymalna temperatura przy podłodze to 25 stopni. Przed podjęciem decyzji o kupnie konkretnego nawilżacza także warto zadać sobie pytanie czy kupujący wie jaki efekt zamierza uzyskać. Czy wyłącznie estetyczny (futurystyczne urządzenie jako wystrój nowoczesnego wnętrza) czy w grę wchodzi także wymiar zdrowotny?
|