|
Około półtora miliona ludzi żyje tylko dzięki dializom, czekając na przeszczep nawet siedmiu lat i to tylko wtedy, gdy taki przeszczep jest w ogóle możliwy. Jako, że PChN zwiększa ryzyko wystąpienia niewydolności nerek, chorób układu krążenia i udaru mózgu, do roku 2015 schorzenie to może przyczynić się do przedwczesnej śmierci nawet 36 milionów ludzi. Lekarze, pacjenci, urzędnicy służby zdrowia i przedstawiciele firm farmaceutycznych muszą jednoczyć siły i nie ustawać w walce na rzecz wczesnego wykrywania i leczenia PChN, choroby powszechnej i groźnej, ale przecież uleczalnej.
8 marca 2007 roku, na całym świecie, setki tysięcy chorych, wraz ze swoimi rodzinami i lekarzami, zwrócą się do tych wszystkich, którzy nigdy nie słyszeli o PChN z pytaniem: „Czy masz zdrowe nerki?” To właśnie publiczne szerzenie wiedzy jest pierwszym krokiem do ograniczenia lub nawet powstrzymania rozprzestrzeniania się tej choroby. Zorganizowanie Światowego Dnia Nerek 2007 stało się możliwe dzięki pionierskim działaniom organizacji non-profit, takich jak Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne (ISN), Międzynarodowa Federacja Fundacji ds. Nerek (IFKF), Stowarzyszenie Nefrologia Polska, a także dzięki dotacjom partnerów, wśród których znalazły się takie korporacje jak Genzyme, Roche, Amgen, Shire i Wyeth.
„Do tej pory przewlekłej chorobie nerek nie poświęcano należytej uwagi, dlatego organizatorom Światowego Dnia Nerek należą się szczególne gratulacje za podjęcie trudu szerzenia wiedzy społecznej na całym świecie”, mówi dr Philippe Van der Auwera, szef sekcji ds. anemii firmy Roche. „To dla nas wielki zaszczyt, że możemy współorganizować tak istotną kampanię. W tym roku będziemy szczególnie wspierać inicjatywę stworzenia ogólnoświatowego internetowego quizu edukacyjnego, który ma odzwierciedlać stan powszechnej świadomości i pomóc w określeniu strategii edukacyjnych na najbliższe lata”.
Powodem wzrostu zachorowalności na PChN jest ścisły związek tej choroby z rozpowszechnieniem się cukrzycy, chorób układu krążenia i nadciśnienia tętniczego. „Bardzo ważne jest, aby uświadomić wszystkim, że PChN zbiera śmiertelne żniwo wśród milionów ludzi na całym świecie i upowszechnić wiedzę na temat jej związku z chorobami układu krążenia”, powiedział John P. Butler, Prezes Genzyme Renal. „Wspieramy Światowy Dzień Nerek, ponieważ angażujemy się we wszystkie działania, które mogą przynieść poprawę jakości życia osób dotkniętych przewlekłą chorobą nerek, takie jak projekty edukacyjne, badania i nowatorskie metody leczenia.”
|