Przyczyną bólu głowy może być:
- nagła zmiana pogody
- spadek ciśnienia
- przemęczenie fizyczne
- znużenie psychiczne
- stres
Najprostszym sposobem radzenia sobie z bólem głowy jest sięgniecie po
tabletkę. Rynek farmaceutyczny oferuje obecnie całą gamę leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Jednak zanim sięgniemy po tabletkę spróbujmy poradzić sobie z bólem głowy za pomocą
naturalnych metod.
Oto kilka sprawdzonych sposobów:
Relaksacyjna kąpiel
Pełny relaks zapewni kąpiel w ciepłej, lecz nie gorącej wodzie. Najlepsza temperatura to 37 – 38 C. Kąpiel pozwoli usunąć zmęczenie, zlikwidować napięcie mięśni, a poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych także dotlenić nasz organizm. Wypróbowanym sposobem na relaks w wannie jest dodanie do wody kilku kropel olejku o zapachu mandarynki, bergamotki czy lawendy.
Kojąca melisa
Melisa doskonale radzi sobie z bólem głowy spowodowanych stresem lub długotrwałym napięciem nerwowym. Stosowana jest w stanach pobudzenia, bezsenności oraz jako łagodny środek uspokajający. Możesz ją pić jako napar z suszonych liści lub dodawać świeże listki do czarnej herbaty.
Filiżanka aromatycznej kawy
Filiżanka mocnego espresso zlikwiduje ból głowy spowodowany spadkiem ciśnienia atmosferycznego. Zastrzyk kofeiny podniesie ciśnienie krwi i pobudzi do dalszego działania.
Metoda wschodnia
Lekarze medycyny wschodu twierdzą, iż receptor odpowiedzialny za ból głowy znajduje się w punkcie JG4, czyli między kciukiem a palcem wskazującym. Rytmiczny masaż tego punktu pobudza krążenie i dotlenia mózg, dzięki czemu ból głowy ustępuje.
Ból głowy, który utrzymuje się dłużej niż 3 dni i towarzyszy mu m.in. światłowstręt i zwiększona wrażliwość na dźwięki, może być oznaką choroby. W takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zleci odpowiednie badania i przepisze mocniejsze leki.