|
ale jeszcze ważniejsze były jej właściwości konserwujące, dzięki którym zapasy mięsa, ryb i innych produktów można było długo przechowywać. Nie wiadomo, kiedy człowiek zetknął się z nią po raz pierwszy, ale gdy to nastąpiło człowiek i sól stali się nierozłączną parą. Wiadomo, że w okresie neolitu ludzie dysponowali już wiedzą jak ją pozyskać. Początkowo korzystali z najłatwiej dostępnych źródeł, czyli naturalnych solanek i słonych lagun, które tworzyły się w miejscach wysychających morskich zatok i słonych jezior. Potem zaczęli wydobywać sól ze złóż położonych pod ziemią.
Sól początkowo osiągała tak zawrotne ceny, że była nawet stosowana przez pewien czas jako środek płatniczy. Prawdopodobnie właśnie z tego okresu wzięło się powiedzenie o „słonych cenach”. Na korzystanie z jej szczególnych właściwości mogli sobie pozwolić jedynie władcy i możni ówczesnego świata. Starożytni kapłani wierzyli w magiczną moc soli i chętnie sięgali po nią w obrzędach mających odpędzać demony.
Sól przed laty i dziś
Wszyscy znamy białe, drobne kryształki, po które sięgamy, by wzmocnić i uwypuklić smak potraw. Dzisiejsza sól byłaby prawdziwym luksusem dla starożytnych Greków czy Rzymian. Ich sól wyglądem nie przypominała tej, którą obecnie znamy. Dawniej sól była szara, pełna zanieczyszczeń i zbita w grudki, o smaku bardziej gorzkim niż słonym. W dzisiejszych czasach również trudno wyobrazić sobie życie bez soli, mimo że by ją zdobyć nie trzeba już wysiłku - wystarczy sięgnąć na sklepową półkę. Dziś sól znajdziemy w tak dużej ilości produktów, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z jej obecności. Wystarczy przyjrzeć się typowemu śniadaniu: pieczywo, margaryna, ser żółty i plasterek wędliny. W tych wszystkich produktach znajdziemy sól, która nie tylko podkreśla naturalny smak naszych ulubionych produktów, ale też nierzadko jest niezbędnym elementem ich procesu produkcyjnego.
Sól w technologii
Sól odgrywa niebagatelną rolę w technologii wytwarzania żywności. Gdyby nie ona, chleb byłby kruchy i blady, a dzięki soli możemy cieszyć się kształtnym, pulchnym i rumianym pieczywem. Podobnie rzecz ma się z wędliną. Dodatek soli w procesie peklowania zapewnia jej właściwą trwałość i wilgotność. Żółty ser oprócz walorów smakowych zyskuje dzięki soli piękne dziury, atrakcyjny aromat oraz właściwą skórkę.
|